لاهیجان یا سیاهکل؛ مناسب‌ترین شهر برای سکونت و سرمایه‌‌گذاری

لاهیجان یا سیاهکل ، انتخاب شما کدام است

زندگی در یک شهر خوش آب‌وهوا، آرزوی هر انسانی است. می‌توان ادعا کرد که شمال ایران بهترین و معتدل‌ترین آب‌وهوا را دارد. در میان تمام استان‌های شمالی، گیلان و مازندران دو مورد از محبوب‌ترین استان‌ها هستند. شهرهایی مانند رامسر، چالوس، رشت، لاهیجان از شناخته‌شده‌ترین و زیباترین شهرهای شمال ایران محسوب می‌شوند. در میان تمام این شهرهای، مناسب‌ترین گزینه‌ها برای زندگی به شهرهای ، لاهیجان و سیاهکل خواهیم پرداخت.

کافی است نوع نیاز خود از یک ملک یا خانه را مشخص کنید؛ سپس می‌توانید به‌راحتی یکی از شهرهای لاهیجان یا سیاهکل را برای خرید ملک، سرمایه‌گذاری، گردشگری و یا سکونت و یا داشتن ویلا با ویو ابدی که این روز ها طرفداران بسیاری پیدا کرده ،انتخاب کنید.

بررسی جمعیت لاهیجان و سیاهکل

آپارتمان در لاهیجان

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هنگام خرید خانه و ملک با آن روبه‌رو می‌شوید، جمعیت یک شهر است. جمعیت، تأثیر بسزایی بر شرایط زندگی شما خواهد داشت؛ به‌طور مثال جمعیت بالای یک شهر، نیازمند مدارس متعدد خواهد بود و درعین‌حال این موضوع باعث ظهور مدارسی با سطوح مختلف خواهد شد.

طبق سرشماری سال 1395، جمعیت لاهیجان 5 برابر جمعیت سیاهکل است؛ لازم به ذکر است که مساحت لاهیجان تقریباً دو برابر مساحت سیاهکل می‌باشد. این موضوع گواه آن است که امکانات رفاهی، تفریحی و آموزشی در لاهیجان بیشتر است و درعین‌حال دسترسی به آن‌ها هم (نسبت به شهر سیاهکل) به دلیل ترافیک شهری تا حدودی دشوارتر خواهد بود.

یکی دیگر از نکات مهمی که هنگام خرید ملک باید به آن دقت کنید، تناسب جمعیت با مساحت است. لاهیجان نسبت به مساحتی که دارد، از جمعیت بیشتری برخوردار است. ازاین‌رو خانه‌های آپارتمانی، حرف اول را در این شهر می‌زنند. در مقابل، سیاهکل جمعیت کمتری دارد و تعداد آپارتمان‌های آن به نسبت کم بوده و اغلب خانه‌ها ویلایی و یا با تعداد طبقات کم هستند.

همین موضوع باعث شده تا افرادی که تمایل به خرید خانه ویلایی دارند، به سیاهکل روی بیاورند. جمعیت و مساحت شهر لاهیجان شرایط را به‌گونه‌ای رقم‌زده که اغلب مردم لاهیجان در خانه‌های آپارتمانی زندگی می‌کنند ولی در سیاهکل، خانه‌ها نهایتاً دو الی سه‌ طبقه ساخته می‌شوند.

نکته مهمی که در مورد جمعیت لاهیجان و سیاهکل وجود دارد، تعداد توریست‌های این دو شهر است. گردشگرانی که قصد دارند در یک محیط شهری اقامت یابند، شهر لاهیجان را انتخاب می‌کنند. در مقابل نیز افرادی که تمایل دارند در یک محیط روستایی با امکانات عالی زندگی کنند، سیاهکل را انتخاب می‌کنند.

تأثیر جمعیت بر ترافیک

ترافیک شهر

یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام سکونت در یک شهر با آن روبه‌رو خواهید شد، میزان ترافیک آن شهر است. هیچ‌کس تمایلی به گذراندن وقت خود در ترافیک‌های طولانی را ندارد. لازم است بدانید که شهر لاهیجان نسبت به سیاهکل ترافیک‌های بیشتر و طولانی‌تری را دارد. اگر تمایل به خرید خانه در لاهیجان دارید، باید به‌خوبی مسیر خانه و محل کار خود و یا مراکز آموزشی و دیگر اماکن مهم را بررسی کنید تا دچار مشکل نشوید.

ازآنجاکه در فصل بهار، تعداد گردشگران و مسافران لاهیجان یا سیاهکل بیشتر می‌شوند، ترافیک این شهرها نیز بیشتر می‌شود؛ اما می‌توان ادعا کرد که در تمام طول سال، در شهر سیاهکل نمیتوان ترافیک‌های سنگین را مشاهده کرد و یا به نسبت بسیار کم تر است.

امکانات رفاهی لاهیجان یا سیاهکل

با توجه به میزان گردشگرانی که هرساله وارد شهر لاهیجان می‌شود، امکانات رفاهی بسیار خوبی در این شهر وجود دارد؛ امکاناتی همچون مراکز درمانی، رستوران‌ها، کافه‌ها، مراکز خرید و تفریحی که به تعداد زیادی در این شهر ایجاد ‌شده است. در مورد امکانات سیاهکل نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مراکز دانشگاهی: سیاهکل شهری دانشگاهی محسوب نمی‌شود اما دارای دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و آموزشکده فنی و حرفه‌ای است.
  • پاساژ و مراکز خرید: بازارچه محلی ، پاساژها ، و بازار هفتگی سیاهکل ازجمله مراکز خرید این شهر هستند.
  • مراکز درمانی: در این شهر چند درمانگاه و یک بیمارستان ۳۲ تختخوابی وجود دارد. در بیمارستان شهر سیاهکل خدماتی مانند آزمایشگاه، تصویربرداری، داخلی، اورژانس، دیالیز و خدمات درمانگاهی ارائه می‌شوند.

به‌طورکلی اگر بخواهیم ازنظر امکانات رفاهی یکی از شهرهای لاهیجان یا سیاهکل را انتخاب کنیم باید گفت امکانات لاهیجان وسیع‌تر است؛ اما امکانات سیاهکل نیز تمام نیازهای شما هنگام سکونت دائم یا موقت در این شهر را رفع خواهد کرد.

قیمت خرید ملک در لاهیجان یا سیاهکل

اصلی‌ترین مسئله هنگام خرید ملک یا خانه، میزان بودجه‌ای است که در نظر دارید. همان‌طور که اشاره کردیم لاهیجان جمعیت بیشتری نسبت به سیاهکل دارد و همین موضوع باعث شده تا تقاضا برای خرید خانه در این شهر بیشتر باشد. تقاضای زیاد نیز باعث شده که قیمت املاک در لاهیجان تا حدودی بالا باشد. یکی دیگر از دلایل بالا بودن قیمت خانه در لاهیجان، بالا بودن  قیمت زمین و لاکچری بودن ساختمان‌های آن است.

چراکه اغلب خانه‌های ساخته‌شده در لاهیجان، ظاهری مدرن و شیک دارند که مصالح گران‌قیمتی در ساخت آن‌ها به‌کاررفته است. در مقابل در شهر سیاهکل جمعیت کمتری سکونت دارند و به‌تبع آن،  این شهر می‌تواند اغلب تقاضاهای خرید خانه را پوشش دهد و از طرفی قیمت نسبتا پایین زمین ،این موضوع باعث شده که قیمت خانه‌های سیاهکل نسبت به قیمت خانه‌های لاهیجان مناسب‌تر باشد.

اگر محدودیت‌هایی در بودجه خود دارید و هزینه مشخصی را برای خرید ملک در نظر گرفته‌اید، می‌توانید گزینه‌های متنوع‌تری را در سیاهکل بررسی و انتخاب نمایید. این در حالی است که در لاهیجان (با همان بودجه مشخص) محدودیت‌های بیشتری برای انتخاب و خرید خانه خواهید داشت.

قیمت خانه در لاهیجان و سیاهکل

کلام آخر

اگر از فردی که اطلاعات چندانی ندارد بخواهید میان لاهیجان یا سیاهکل یکی را انتخاب کند، بی‌شک او لاهیجان را انتخاب خواهد کرد؛ دلیل این امر نیز معروف بودن لاهیجان است. اگر بخواهیم به‌صورت دقیق شهرهای لاهیجان و سیاهکل را مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که این دو شهرزیبا  تفاوت چندانی با هم ندارند و برای زندگی و حتی گردشگری تقریبا  در یک سطح هستند. تنها وجه تمایزی که میان لاهیجان و سیاهکل وجود دارد، شلوغی آن‌هاست. همان‌طور که گفتیم لاهیجان تا حدودی شناخته‌شده‌تر است که باعث می‌شود گردشگران زیادی آن را انتخاب کنند. شلوغ بودن شهر ممکن است گاهی اوقات مشکلاتی مانند افزایش ترافیک و محدودیت در استفاده از برخی امکانات رفاهی را به همراه داشته باشد.

بررسی لاهیجان یا سیاهکل

درنهایت می‌توان گفت اگر به دنبالی شهری لبریز از آرامش و به دور از شلوغی هستید، می‌توانید سیاهکل را انتخاب کنید. و به تازه گی اجرای طرح هادی در روستا های این شهر  باعث شده که سیاهکل، بافت منسجم‌تری در آینده داشته باشد و مشکلاتی مانند ترافیک حل شود؛ اما اگر بودجه اختصاص داده شده ، هیاهوی شهرها و شلوغی‌های آن‌ها برایتان از اهمیت کمتری برخوردار است، لاهیجان گزینه بهتری برای  شما خواهد بود.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه