مزیت سقف شیروانی در شمال چیست

نصب سقف شیروانی

سقف شیروانی(شیبدار)

“سقف” یکی از اجزای اصلی خانه است که نقش مهمی را از نظر زیبایی و حفظ استحکام بنا ایفا می کند. از بین انواع مختلف سقف های موجود، سقف شیروانی طرفداران زیادی دارد، زیرا جلوه ای شیک و مدرن را ارائه می دهد. در واقع، “سقف شیروانی” به نوعی از سقف گفته می شود که دارای دو بخش شیب دار بوده و از لبه تا انتهای سقف دارای سراشیبی است. بخش های شیب دار می توانند سایزهای مختلفی داشته باشند. با تیم “سبزویلا” همراه باشید تا در مورد سقف شیروانی، تاریخچه، طراحی و غیره اطلاعات بیشتری را بدست بیاورید.

تاریخچه استفاده از سقف شیروانی

تاریخچه استفاده از سقف شیروانی به دوران یونان باستان برمی گردد که از این نوع سقف در معابد استفاده می شد. در دوره رنسانس که قرن های 14 تا 17 را در بر می گیرد، ساختمان هایی با شیروانی جانبی بسیار پرطرفدار بودند و البته، تحت تاثیر معماری ایتالیایی قرار گرفته بودند. در اوایل قرن نوزدهم هم خانه هایی با شیروانی رو به جلو در آمریکا بسیار پرطرفدار بودند.

بخش های مختلف سقف شیروانی

شاید، یک سقف شیروانی ظاهر ساده ای داشته باشد، اما در واقع، از چند بخش مختلف تشکیل شده است. برای اینکه بخش های مختلف خانه شیروانی را بهتر تجسم کنید، تصور کنید که سقف خانه را برداشته اید؛ حالا، چه شکلی است؟ یک منشور بلند و مثلثی، درست است؟ در واقع، ساختار یک سقف شیروانی شامل 3 بخش می شود.

همانطور که می دانید، دو طرف سقف، شیب دار هستند. این اضلاع شیب دار در امتداد خط الراس مرکزی که به موازات طول خانه امتداد دارد، به هم می رسند. به بخش عمودی و مثلثی دیوار که بین دو طرف اضلاع شیب دار در هر انتها قرار دارد، “سه گوشه کنار شیروانی” گفته می شود که بخش هایی از دیوار هستند که از پایین پیش آمدگی لبه بام تا بالاترین نقطه شیار امتداد دارد.

breno assis r3WAWU5Fi5Q unsplash

سقف شیروانی در شمال :

در شمال کشور به خصوص در استان گیلان و مازندران ، سقف شیروانی به وضوح در خانه جنگلی و یا خانه های  ساحلی دیده میشود شاید از خودتان  بپرسید دلیلش استفاده فراوان از سقف شیروانی در شمال چست؟

پاسخ به این سوال بسیار واضع است ، به دلیل بارش باران فراوان سقف شیروانی بسیار مناسب تر از انواع دیگر سقف ها در شمال کشور است و همچنین در دسترس بودن مصالح و اکیپ اجرایی حرفه ای و هزینه ی نسبتا پایین آن باعث شده این سقف مورد انتخاب بسیاری از سازندگان و خریداران باشد.

نکنته ای که خریداران ویلا در شمال  باید در مورد سقف شیروانی بدانند این است که اگر به شندین صدای آرام بخش و زیبای باران علاقه دارند که البته طرفداران بسیاری دارد ، سقف ویلایشان را باید شیروانی انتخاب کنند چرا که به دلیل شیب و نوع خاص پوشش سقف آن باعث میشود صدای آرام بخش و زیبای باران دو چندان شود

زیبایی سقف شیروانی : زیبایی و جذابیتی که سقف شیروانی به ویلا و خانه تان میدهد باعث میشود خانه تان بسیار شیک به نظر بیاید و ارزش ویلایتان را بیشتر میکند ، بسیاری از خانه های لاکچری در شمال کشور به دلیل زیبایی و انعطاف پذیری سقف برای اجرا دراشکال مختلف از سقف های شیروانی استفاده کنند

علاوه بر آن به دلیل وزن کمتر سقف شیروانی باعث شده خانه نیروی کمتری از زلزله را جذب کند ، و در زمستان در هنگام بارش برف ، مقدار بسیار کمی از برف روی سقف میماند و عمده برف به دلیل شیب سقف بر روی زمین میریزد و از این رو بار ناشی از برف روی سازه خانه تان کمتره بوده و نگرانی در این خصوص نخواهید داشت.

سقف شیروانی در شمال و برف

 

طراحی سقف شیروانی

دو بخش شیب دار در سقف شیروانی، به گونه ای قرار داده می شوند که کناره های افقی و مرتفع در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا سقف دوشیبه را تشکیل بدهند. در طراحی سقف شیروانی، جای شیب و ارتفاع ناودان متفاوت بوده و به سایز خانه بستگی دارد. تخته پیشانی شیروانی در امتداد بالاترین نقطه سقف قرار دارد و موازی با دیوارهای بیرونی است.

قسمت بالای تیرسقف به تخته پیشانی شیروانی میخکوب شده است، مسیر سراشیبی این تیرسقف ها در جهت رو به پایین و در واقع، در جایی قرار دارد که به تیرچه های سقف و دیوارهای بیرونی میخکوب می شوند.

انواع سقف شیروانی

سقف شیروانی انواع مختلفی دارد؛ مثل:

  1. سقف شیروانی جعبه ای: سقف شیروانی جعبه ای دارای امتداد مثلثی شکل در هر گوشه است و بسیار شبیه به سقف شیروانی استاندارد است.
  2. شیروانی رو به جلو: سقف های شیروانی رو به جلو، به سادگی در جلوی خانه قرار می گیرد و در ورودی هم معمولاً در زیر شیروانی قرار می گیرد. این نوع سقف شیروانی بسیار محبوب و پرطرفدار است.
  3. سقف شیروانی متقاطع: سقف شیروانی متقاطع از دو یا تعداد بیشتری از بام شیروانی تشکیل شده است که به صورت زاویه دار، از میان هم می گذرند و اغلب دارای دو شیار هستند که به صورت عمود بر یکدیگر قرار می گیرند. خانه هایی با این طرح، بیشتراوقات چیدمان پیچیده تری دارند، زیرا احتمالا دارای ایوانی بزرگ تر یا گاراژ هستند.
  4. سقف شیروانی به همراه بام تک شیب: یکی از طرح های ترکیبی و محبوب است که بدون نیاز به تغییر کامل ساختار و زیباشناختی سقف، این امکان را فراهم می کند که طق بلندتر باشد و فضای بیشتری را در اختیار داشته باشید.
  5. سقف شیروانی هلندی: سقف های شیروانی هلندی، ترکیبی از سه گوشی کنار شیروانی و پشت بام سراشیب هستند. معمولا، سه گوشی کنار شیروانی بر روی پشت بام سراشیب قرار می گیرد و فضای بیشتری را در داخل اتاق زیر شیروانی فراهم می کند. این نوع سقف هم بسیار پرطرفدار است و باعث زیبایی خانه می شود.اشکال مختلف سقف شیروانی

میزان ماندگاری و دوام سقف های شیروانی

میزان ماندگاری سقف شیروانی به نحوه نصب و متریالی های مورد استفاده بستگی دارد. معمولا میزان ماندگاری این دسته از سقف ها 40 سال به بالا است.

مزایای سقف شیروانی

معمولا به دلایل زیر سقف شیروانی نسبت به سایر سقف ها ترجیح داده می شود:

جلوگیری از تجمع آب باران و یا برف در سقف: سقف شیروانی با داشتن این خصوصیت، ریسک ایجاد نشتی را کاهش می دهد و در نتیجه، ماندگاری سقف را افزایش می دهد.

سهولت ساخت سقف: ساخت سقف شیروانی در مقایسه با سایر گزینه ها، ساده تر است.

هزینه پایین: کسانی که دارای بودجه محدودی هستند، می توانند روی سقف شیروانی به عنوان گزینه ای مقرون به صرفه حساب باز کنند.

معایب سقف شیروانی

مستعد صدمات ناشی از وزش باد: سقف شیروانی به دلیل دارا بودن شیبی تند، بیشتر در معرض آسیب های ناشی از وزش باد قرار می گیرد.

ریسک فروریختن سقف: نصب صحیح و حرفه ای سقف های شیروانی از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر چارچوب آن به درستی نصب نشود، در معرض فروریختن قرار می گیرد.

نتیجه

قبل از انتخاب سقف شیروانی، تمام جوانب را در نظر بگیرید و حتما به آب و هوای منطقه خود توجه داشته باشید، زیرا در مناطقی که بیشتر در معرض طوفان قرار دارند، استفاده از سقف شیروانی پیشنهاد نمی شود؛ با این حال، سقف شیروانی با مزایای فوق العاده ای که دارد، انتخابی مقرون به صرفه است.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه