راه های افزایش ارزش زمین

افزایش ارزش زمین

چطوری ارزش زمین را بالا ببریم ؟

زمین، یکی از سرمایه گذاری های عالی به شمار می آید که می توانید همیشه روی آن حساب کنید. راهکارهای مختلفی برای فروش بهتر و سریع تر زمین وجود دارد که می توانید از آنها بهره ببرید. در کنار این راهکارها باید در نظر داشته باشید که نوع زمین شما هم نقش مهمی در میزان افزایش ارزش زمین ایفا می کند.

شما باید مشخص کنید که چگونه می توانید بهترین استفاده را از زمین خود داشته باشید و درنهایت، ارزش سرمایه گذاری خود را افزایش دهید. مقاله قبلی درمورد بهترین منطقه سیاهکل برای خرید ویلا بود و  امروز تیم “سبز ویلا” به راه های افزایش ارزش زمین اختصاص دارد. تمام سعی خود را کرده ایم تا بهترین راهکارها را به شما پیشنهاد دهیم.

منظور از ارزش زمین چیست؟

اصطلاح “ارزش زمین” به قیمت توافق شده بین فروشنده و خریدار اشاره دارد. معمولا، ارزش زمین با گذشت زمان افزایش می یابد، زیرا با افزایش جمعیت، تقاضا برای زمین هم افزایش می یابد، ولی راهکارهای مختلفی هم وجود دارد که می توانید سریع تر ارزش زمین خود را افزایش دهید.

روش های افزایش ارزش زمین

روش های افزایش ارزش زمین عبارت است از:

 1. دسترسی راحت به زمین

یکی از مهم ترین روش های افزایش ارزش زمین، دسترسی راحت به آن است. معمولا، افراد علاقه چندانی به زمینی ندارند که دسترسی به آن چندان راحت نباشد. منظور از دستری راحت این است که اگر زمین شما توسط سایر املاک محاصره شده یا اینکه محصور در خشکی است و هیچگونه جاده یا امکان دسترسی شخصی به آن وجود نداشته باشد، شما محبور هستید از صاحب ملکی که در همسایگی شما قرار دارد، حق ارتفاق بگیرید. با گرفتن حق ارتفاق می توانید از طریق ملک همسایه و ساخت یک جاده، دسترسی راحتی را برای زمین خود فراهم کنید.

افزودن یک دروازه هم می تواند به هدایت افراد به ورودی زمین شما کمک کند. به ابعاد دروازه هم توجه داشته باشید تا پاسخگوی نیازهای مختلف باشد. مثلا اینکه در نظر بگیرید آیا قرار است ماشین آلات بزرگ از زمین شما عبور کنند یا خیر.

ساخت یک پل بر روی زمین هم می تواند ارزش آن را افزایش دهد؛ مخصوصا اگر قرار است زمین شما برای کشاورزی اسفاده شود. یک پل می تواند زمین شما را بیشتر در معرض دسترس افراد و ماشین های مخصوص برداشت محصول قرار دهد و منجر به صرفه جویی درزمان هم شود.

دسترسی به ملک

 1. افزودن امکانات به زمین

امکانات زمین خود را چک کنید و ببینید که مثلا سیستم آب و فاضلاب به درستی در آن نصب شده است یا خیر؛ مخصوصا اگر زمین شما در منطقه روستایی قرار دارد و از امکانات بسیار ضعیفی برخوردار است.

 افزودن امکانات مثل برق می تواند منجر به افزایش ارزش زمین شما شد و در نتیجه، از نظر خریداران گزینه مطلوبی به نظر برسد. جالب است بدانید که بر اساس نظرسنجی های انجام شده، بالای 70% از خریداران گفته اند که دغدغه اصلی آنها هنگام خرید زمین در یک منطقه روستایی، مسئله برق است.

 1. مدیریت درخت ها و بوته ها

درخت ها، فایده های بسیار زیادی برای زمین دارد و در شرایط بد آب و هوایی، هنگام حمله حشرات و غیره نقش مهمی در حفظ سلامت زمین دارند. با این حال، مدیریت درخت ها و بوته ها می تواند زمین شما را به محیط بهتری تبدیل کند.

ظاهر خوب و سلامت گیاهان زمین شما در هر فصلی منجر به افزایش خریداران می شود و در نتیجه، به ارزش آن می افزاید.

 1. افزودن حصار

افزودن حصار به زمین مزایای زیادی را به دنبال دارد؛ از جمله جلوگیری از ورود متجاوزان به ملک، تامین امنیت چارپایان از وجود شکارچیان، حفظ زمین زیر کشت از حیوانات وحشی و مشخص کردن خطوط زمین. حصار با متریال های مختلفی تهیه می شود؛ از چوب گرفته تا سنگ و آهن. شما باید بر اساس نحوه استفاده، موقعیت مکانی و بودجه خود، متریال مناسبی را برای حصار زمین خود انتخاب کنید. البته، قبل از نصب حصار باید در مورد قوانین استفاده از آن هم به طور دقیق اطلاع داشته باشید.

Annotation 2023 06 05 1835410004 scaled 1

 1. ساخت سازه

اگر زمین شما سازه مفیدی داشته باشد، قطعا ارزش آن افزایش می یابد. برای تصمیم گیری در مورد مکان ساخت سازه باید به جنبه های مختلفی توجه داشته باشید. مثلا اینکه ساخت سازه به اکوسیستم طبیعی آسیبی نزند یا میزان دسترسی به زمین را کاهش ندهد.

انتخاب نوع سازه هم باید بر اساس کاربرد زمین انجام شود. مثلا اگر زمین کشاورزی دارید، ساخت انباری می تواند مفید باشد یا اینکه در سایر موارد، ساخت یک کلبه می تواند مکانی برای استراحت و تفریح به شمار آید. البته قبل از احداث هر سازه ای باید مجوز لازم را دریافت نمایید.

 1. سلامت خاک زمین را چک کنید

سلامت خاک در زمین های کشاورزی بسیار مهم است. نمونه ای از خاک زمین خود را آزمایش کنید و ببینید که برای بهبود آن چه کارهایی را می توانید انجام دهید. وقتی خاک زمین در وضعیت خوبی قرار داشته باشد، فرسایش کاهش می یابد، چرخه های تغذیه بهبود پیدا می کند، نفوذ آب به محصولات ارتقا می یابد و زمین شما را در برابر تغییرات آب و هوایی انعطاف پذیرتر می کند.

زدودن زمین از علف های هرز مضر یا سمی هم می تواند به بهبود وضعیت خاک زمین کمک زیادی کند. بنابراین، بهبود وضیت خاک، نقش مهمی در افزایش ارزش زمین دارد.

راه های سریع فروش زمین

 1. در مورد زمین خود با همسایه ها صحبت کنید، زیرا آنها بهترین مشتریان بالقوه زمین شما به شمار می آیند.
 2. قیمت معقولانه و منطقی ای را برای زمین خود انتخاب کنید.
 3. زمین خود را تمیز کنید تا ظاهر زیبای آن خریداران را جذب کند.
 4. در سایت های پربازدید در مورد فروش زمین خود آگهی بگذازید.
 5. اطلاعات درست، کامل و دقیقی از زمین خود را به خریداران ارائه دهید.

بهترین راه های فروش زمین

امروزه، با توجه به گسترش دنیای اینترنت و افزایش تقاضای افراد برای خرید به صورت آنلاین، بهترین راه برای فروش زمین تبلیغات و به اشتراک گذاشتن عکس های جذاب از زمین خودتان در رسانه های اجتماعی پرطرفدار  و همچنین اپلیکیشن های محبوب ایرانی است که در حوزه خرید و فروش ملک فعالیت دارند. همچنین شما میتوانیددر وب سایت سبز ویلا ، زمین و یا خانه تان را برای فروش آگهی کنید.

نکات مهم برای فروش زمین

. روندهای بازار، کاهش تقاضا و نیازهای خریداران را درک کنید.

. موقعیت مکانی زمین خود را در نظر بگیرید.

.  از همه نظر، زمین خود را برای فروش آماده کنید.

. کانال درستی را برای تبلیغ زمین خود انتخاب کنید.

. صبور باشید.

راه کارهای ارزشمند کردن زمین

نتیجه

مهم نیست که زمین شما برای کشاورزی استفاده می شود یا اینکه قرار است در آن خانه بسازید؛ همیشه راه هایی برای افزایش ارزش زمین وجود دارد! هر زمینی منحصر به فرد است و راهکاری که برای یک زمین موثر واقع می شود، ممکن است برای زمین شما کارایی نداشته باشد. زمین خود را از ابعاد مختلف ارزیابی کنید؛ مثلا از نظر نوع خاک، دسترسی، امکانات، حصار، سازه و غیره تا با توجه به آنها، بهترین راهکار را برای افزایش ارزش زمین خود انتخاب کنید.

در کنار این موارد، حتما با افراد متخصص در این زمینه هم مشورت نمایید. شما از چه راهکار خاصی برای افزایش ارزش زمین خود استفاده می کنید یا پیشنهاد میدهید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه