زمین و ویلا – کدام یک برای سرمایه گزاری مناسب است؟

خرید زمین و ویلا

برای سرمایه گزارانی که به تازگی وارد کار خرید و فروش شده اند، انتخاب بین زمین و ویلا می تواند کار سختی باشد. شما قصد خرید زمین را دارید یا ویلا؟ در واقع، زمین یا ویلا، هر دو فرصت هایی برای سرمایه گذاری به شمار می آیند و هر یک دارای مزایا و معایبی هستند که باید با ارزیابی آنها، تصمیم نهایی خود را بگیرید. با تیم “سبز ویلا” همراه باشید تا در مورد خرید زمین و ویلا اطلاعات بیشتری را بدست بیاورید.

مزایای خرید زمین و ویلا :

1-مزایای خرید زمین

ارزیابی خرید زمین

خرید زمین مزایای زیادی را به دنبال دارد؛ مثلا:

– بازگشت سرمایه به شکل سریع تر: اگر می خواهید سرمایه اولیه خود را هر چه سریع بدست آورده و به سود زیادی هم دست پیدا کنید، بهتر است به فکر خرید زمین باشید.

حتما قبل از خرید با نحوه خرید زمین در شمال اطلاعاتی رو بدست بیاورید.

– نگهداری راحت تر: در نگاه اول، می توان فهمید که نگه داری از زمین بسیار راحت تر از ویلا است. البته به این معنا نیست که شما یک قطعه زمین بخرید و آن را کاملا رها کنید، اما در مقایسه با سایر گزینه های املاک و مستغلات خرید زمین، تقریبا بدون دردسر است.

– فروش راحت تر: فروش زمین بسیار راحت تر است، زیرا روند بازرسی از آن، بسیار راحت تر بوده و از پیچیدگی کمتری برخوردار است. خریدار فقط موقعیت قرارگیری زمین، وضعیت برخورداری از امکاناتی مثل آب، برق، گاز، سند و پروانه زمین و همچنین نحوه پرداخت هزینه را بررسی می کند.

– عدم نیاز به تعمیرات: با خرید زمین، دیگر هیچگونه نگرانی ای بابت رنگ، تعمیرات سقف و سایر موارد ندارید.

– امکان ساخت و ساز: با خرید زمین مسکونی شما می توانید خانه یا ویلای مورد علاقه خود را بر روی آن بسازید.

– مالکیت مستقیم: معمولا، خریداران زمین، پول نقد پرداخت می کنند و همین امر باعث می شود تا مالکیت مستقیم آن زمین را بدست آورند.

2-مزایای خرید ویلا

مزایای خرید زمین

خرید ویلا هم مزایایی را به دنبال دارد؛ از جمله:

– قیمت ارزان تر ویلا نسبت به زمین: در صورتی که قصد ساخت خانه را دارید معمولا، خرید ویلا هزینه کمتری نسبت به زمین دارد؛ البته، باز هم به ویلای مورد نظر شما بستگی دارد.

– منبعی برای کسب درآمد: یک ویلایی که به خوبی ساخته شده باشد و از طراحی مدرن و زیبایی برخوردار باشد، می تواند منبع خویی برای کسب درآمد به شمار بیاید؛ مثلا می توانید ویلا را اجاره بدهید.

– طراحی و دیزاین دلخواه: با خرید ویلا می توانید داخل ویلا را با سلیقه خودتان دیزاین کنید.

– امنیت بیشتر: خرید ویلا، امنیت بیشتری را نسبت به خرید یک زمین به دنبال دارد.

– امکان افزایش ارزش: قیمت و ارزش ویلا با گذشت زمان افزایش می یابد. به عبارتی دیگر، خرید ویلا یک نوع سرمایه گذاری بلند مدت به شمار می آید.

معایب خرید و ویلا :

1-معایب خرید زمین:

– امکان آسیب دیدن توسط فجایع طبیعی : ممکن است در مواردی زمین دچار آتش سوزی یا سایر فجایع طبیعی شود مانند گسلش البته، به طور کلی، در موارد معدودی چنین اتفاقاتی می افتد.

– امکان کاهش قیمت: ممکن است در بعضی از مناطق ارزش زمین کاهش یابد و حتی تا چند سال هم قیمت آن پایین بماند. در واقع، زمین تحت تاثیر قوانین عرضه و تقاضا می گیرد.

– ریسک بالا: امکان تبدیل سریع زمین های خالی و اشغال نشده به پول نقد، کار دشواری است. در واقع، زمین های خالی، ریسک زیادی را به دنبال دارند.

– به دنبال داشتن هزینه: خرید زمین قطعا یک سری هزینه هایی را به دنبال دارد؛ مانند حصار کشی و…

– قابل تقسیم نبودن: شما نمی توانید فقط بخشی از زمین را به راحتی بفروشید، زیرا زمین به راحتی قابل تقسیم نیست.

– سرمایه غیر نقد: در شرایط فوری نمی توان انتظار داشت که زمین سریعا تبدیل به پول نقد شود. در واقع، زمین نوعی سرمایه غیر نقد به شمار می آید.

– خرید و فروش هزینه بردار: خرید و فروش زمین هزینه بردار است؛ مثلا شما باید کمیسیون مشاور املاک، مالیات معاملات و غیره را بپردازید.

– مشکلاتی در زمینه دریافت وام: دریافت وام برای خرید زمین کمی پیچیده تر از دریافت وام برای خرید ویلا است.

– نیاز به کسب مجوز و تاییدیه: با توجه به اینکه زمین مورد نظر برای مصارف کشاورزی صنعتی یا سکونت بخش بندی شده است، به یک سری مجوزها و تاییدیه های مشخصی نیاز دارید.

2-معایب خرید ویلا:

– صرف وقت و انرژی زیاد: اکثر خریداران ویلا قبل از اینکه قراردادی را امضا کنند، وقت و انرژی زیادی را صرف جستجو یا طراحی ویلای ایده آل خود می کنند. فرآیند خرید ویلا شامل فاکتورهای زیادی می شود؛ به عنوان مثال موقعیت قرارگیری، قیمت بازار، مالیات و غیره.

– نیازهای و خواسته های شخصی: علاوه بر این، هر خریداری لیستی از خواسته ها و نیازها دارد که در هنگام خرید ویلا به آنها توجه می کند. در بسیاری از موارد، تمامی خصوصیات ویلاهای ساخته شده مورد پسند خریداران قرار نمی گیرد و خریدار یک سری تغییراتی را در ویلا اعمال می کند.

– پرداخت هزینه بابت تعمیرات و تغییرات: اعمال هر گونه تغییر یا تعمیری هزینه بردار است؛ مثل رنگ زدن ویلا، رسیدگی به وضعیت کابینت ها، سقف، سینک، وضعیت روشنایی و غیره.

آماده هستید بین خرید زمین و ویلا تصمیم بگیرید؟

زمین یا ویلا

هر خریداری، اهداف و نیازهای خاصی دارد و باید بر اساس شرایط خود، دست به انتخاب بزند. قبل از انتخاب ، باید تمامی مزایا و معایب خرید زمین و ویلا را بررسی کنید. ممکن است تصمیم بگیرید که زمینی را خریداری کنید و روی آن، ویلای دلخواه خودتان را بسازید یا حتی ویلای از قبل ساخته شده ای را خریداری کنید.

خرید زمین می تواند ریسکی تر از خرید ویلا باشد، زیرا زمان فروش آن تا حدی غیر قابل پیش بینی است ولی از طرفی، می توانید هر کاری که دوست داشته باشید با آن انجام دهید.

اگر هنوز بین خرید زمین و ویلا شک دارید، سعی کنید با افراد با تجربه مشورت کنید. افراد زیادی وجود دارند که متخصص بازارهای محلی هستند و به خوبی شما را راهنمایی می کنند. قبل از خرید زمین یا ویلا، با فروشنده صحبت کنید تا در مورد مزایا و معایب ملک مورد نظر خودتان، اطلاعات دقیق تری را به دست بیاورید.

نتیجه

چه به امنیت مالی نیاز داشته باشید، می خواهید سرمایه خود را دو برابر کنید یا اینکه صرفا تمایل دارید در زمینه املاک، سرمایه گذاری کنید، خرید زمین و ویلا، دو تا از گزینه های پیشنهادی به شمار می آیند. تنها راه برای اینکه تصمیم نهایی خود را بگیرید و از بین خرید زمین و ویلا دست به انتخاب بزنید، این است که بودجه خود را به طور دقیق مشخص کرد و بررسی کنید که می خواهید چه مقدار از وقت خود را صرف این کار کنید و البته، نیازهای شخصی خودتان و خانواده خود را هم در نظر داشته باشید.

برای خرید زمین و ویلا، حتما به موقعیت جغرافیایی آن توجه داشته باشید تا بتوانید سرمایه خود را چند برابر کنید. حالا انتخاب شما کدام است؟ زمین یا ویلا؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه