زندگی در سیاهکل و بستر های سرمایه گزاری

۲۰۲۲۰۶۰۷ ۱۰۲۰۱۹ scaled

آیا در مورد شرایط و سبک زندگی در سیاهکل اطلاع دارید؟ اینکه محیط اطراف شما از چه جاذبه های برخوردار است؟ با “تیم سبز ویلا” همراه باشید تا با ابعاد مختلف زندگی در سیاهکل آشنا شوید.

– سبک زندگی روستایی

“سیاهکل” شهری است که زندگی به سبک روستایی در آن جریان دارد. اگر به دنبال یک زندگی آرام و بدون دغذغه هستید، شهر سیاهکل را به شما پیشنهاد می دهیم. بافت روستایی سیاهکل به جذابیت خانه ها و ویلاهای آن افزوده است و همه چیز برای تجربه یک زندگی توام با آرامش فراهم شده است. البته، در کنار سبک روستایی، زندگی شهری هم جریان دارد، ولی اکثر مردم، سبک روستایی را برای خود انتخاب کرده اند.

– اقتصاد و کسب درآمد

در سیاهکل می توانید شاهد انواع مختلفی از باغ های میوه، مزارع سرسبز چای، مزارع پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم  و شالیزار باشید. بسیاری از زنان با هنری که در زمینه تولید صنایع دستی محلی دارند، درآمد کسب می کنند. از جمله هنرهای زیبای آنها می توان به دوخت لباس های محلی، ساخت سفال و انواع معرق کاری اشاره کرد؛ بنابراین، سبک زندگی روستایی باعث رونق دامداری و کشاورزی در این شهر شده است.

مسیر سیاهکل

– زندگی در محله های قدیمی و جدید 

محله های مختلفی در سیاهکل وجود دارد که به دو نوع محله های قدیمی و محله های جدید تقسیم بندی می شوند. از محله های قدیمی سیاهکل می توان به برفجان محله، فاضل خان محله و کدوبنک اشاره کرد. در گذشته، “برفجان محله” مرکز حکومت دیلمان بود.

– جاذبه های گردشگری

با زندگی در شهر زیبای سیاهکل می توانید برای همیشه از جاذبه های بی نظیر آن لذت ببرید. جاذبه هایی مثل:

. جاده جنگلی سیاهکل: وقتی وارد جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان می شوید، اول از همه چشمتان به شالیزارهای برنج می افتد؛ بعد با گذر از جنگل های سرسبز، به ییلاق های خوش آب و هوا می رسید. این جاده جنگلی، نقاط بکری دارد که می توانید از آن دیدن کنید و از تماشای مناظر طبیعی آن لذت ببرید.

. بازار هفتگی سیاهکل: مگر می شود در سیاهکل زندگی کرد و به بازارهای هفتگی آن نرفت؟ روزهای دوشنبه و پنج شنبه مردم محلی منتظر شما هستند تا از محصولات دستی آنها خریداری کنید.

از بین سایر مناطق گردشگری سیاهکل می‌توان به استخر پاشوران، تی تی کاروان‌سرا، آبشار لونک، جنگل‌های هیرکانی، قله زیبای درفک و منطقه شکار ممنوع دیلمان اشاره کرد که همگی فاصله کمی با این شهر دارند.

و صدها جاذبه های دیگری که به جذابیت زندگی در سیاهکل افزوده اند.

به طور کلی، امکانات رفاهی شهر سیاهکل و خدمات درمانی آن در سطح متوسط قرار دارد. اگر در خانواده خود، فرزندانی دارید که دانش آموز هستند، حتما در مورد مدارس آن تحقیق کنید. برای زندگی در سیاهکل، جنبه های مختلف آن را مورد ارزیایی قرار دهید تا با توجه به شرایط خانواده خود، دست به انتخاب این شهر برای زندگی بزنید.

زندگی در سیاهکل - جنگل هیرکانی سیاهکل

سیاهکل؛ بستری آماده برای سرمایه گذاری

گاها شاهد هستیم که در نزدیکی کلان‌شهرها ویلاهایی ساخته می‌شوند که عموماً برای تعطیلات رسمی  و گذران روزهای پایانی هفته کارایی دارند. هدف اصلی از خرید یا ساخت ویلا، فاصله‌ گرفتن از شلوغی شهرها و آرامش در محیطی شخصی است؛ اما این ساخت‌وساز می‌تواند نتیجه مطلوب‌تری داشته باشد، اگر مکان بهتری برای این کار انتخاب شود. سیاهکل یکی از شهرهایی است که می‌توان آن را به‌عنوان یک گزینه مناسب برای  زندگی و سرمایه گذاری در نظر گرفت.

این روزها تب‌وتاب خرید ویلا در شمال کشور به‌شدت اوج گرفته است. حتی ساخت‌وسازهای غیرقانونی هم در بسیاری از این شهرها انجام می‌شوند که از هر لحاظ قابل توجیه نیستند. این اتفاق عموماً زمانی رخ می‌دهد که جمعیت زیادی به سمت یک شهر خاص علاقه نشان می‌دهند. درحالی‌که می‌توان در نقاط دیگری هم این‌چنین ساخت‌وسازهایی را انجام داد. سیاهکل یکی از شهرهایی است که شاید از این نظر هنوز ظرفیت داشته باشد.

برخلاف مراکز استان‌های شمالی، شهرهایی مانند سیاهکل کمتر موردتوجه قرار گرفته‌اند، درصورتی‌که تمام ملاک‌های موردنیاز برای گذراندن آخر هفته و تعطیلات در ویلا را دارند.

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیای خاص این شهر باعث شده تا از طرفی بتوانید منظره زیبای جنگل‌های سرسبز شمال را مشاهده کنید و از طرفی آب‌وهوایی معتدل‌تری نسبت به شهرهایی که نزدیک به دریا هستند دارد. این شهر همچنین نقاط گردشگری بکر و دست‌نخورده‌ای دارد که بازدید از آن‌ها خالی ‌از لطف نیست و می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد. همه این امکانات باعث شده است که زندگی در سیاهکل بهترین انتخاب باشد.

مسیرهای دسترسی به سیاهکل

به‌طورکلی شهرهای شمالی کشور فاصله چندانی با هم ندارد و می‌توانید به‌راحتی از یکی به دیگری سفری کنید. مسیر دسترسی سیاهکل به رشت تنها 40 کیلومتر است و اگر با خودرو سواری این مسیر را طی کنید، چیزی حدود 45 دقیقه طول خواهد کشید.

لاهیجان یکی دیگر از شهرهای معروف شمال کشور هم با سیاهکل فاصله چندانی ندارد و در زمانی کمتر از 30 دقیقه می‌توانید بین این دو شهر جابه‌جا شوید. بین این دو شهر زیبا تنها 20 کیلومتر فاصله است که با مزارع و درختان سرسبز شمال پوشیده شده است. در طول مسیر هم می‌توانید از آب‌وهوای پاک و بی‌نظیر این منطقه لذت ببرید. بنابراین اگر از امکانات ضعیف زندگی در سیاهکل رضایت ندارید، می توانید با طی این مسیر کوتاه از امکانات لاهیجان بهره مند شوید.

در نهایت لازم است به فاصله این شهر از پایتخت اشاره کنیم. اگر از تهران با خودرو سواری وارد مسیر شوید، پس از طی ‌کردن 322 کیلومتر به شهر سیاهکل خواهید رسید. این فاصله با خودرو سواری بیش از 3.5 تا 4 ساعت طول نخواهد کشید و برای ساکنین پایتخت، این شهر یکی از نزدیک‌ترین مناطق گردشگری شمال کشور به‌حساب می‌آید.

آب‌وهوای سیاهکل

پدیده غالبی که عموماً باعث می‌شود خیلی از افراد رابطه خوبی با شهرهای جنوبی یا شمالی کشور نداشته باشند، شرجی بودن هوا و درصد بالای رطوبت در این مناطق است. این موضوع برای شهرهایی که فاصله کمی از دریا دارند، بسیار شدیدتر است و در فصل‌ تابستان رطوبت هوا در این مناطق به‌شدت بالا می‌رود.

سیاهکل جزو شهرهایی است که نه بیش‌ازحد به دریا نزدیک و نه از آن دور است. این موضوع باعث شده تا آب‌وهوای این منطقه نسبت به شهرهای ساحلی بسیار دلپذیر باشد. حتی کسانی که رطوبت هوا برایشان آزاردهنده است در این شهر مشکلی نخواهند داشت.

سیاهکل هم مانند بسیار از شهرها و روستاها شمال کشور در میان‌ کوه‌ها و جنگل‌های سبز هیرکانی واقع شده و این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت که هوای این شهر بسیار پاک و به دور از هرگونه آلودگی است. این موضوع را کسانی بهتر احساس می‌کنند که در شهرهای بزرگ زندگی کرده باشند.

اگر بخواهیم یک نتیجه‌گیری کلی دراین‌باره داشته باشیم، بهترین زمان سفر یا اقامت درسیاهکل را می‌توان پاییز یا بهار دانست که رطوبت و دمای هوا در معتدل‌ترین حالت خود هستند. البته با زندگی در سیاهکل می توانید از مزایای آب و هوای خاص آن بهره مند شوید.

چرا باید سیاهکل را برای ساخت یا خرید ویلا انتخاب کنیم؟

اغلب ساختمان‌هایی که در شهر سیاهکل احداث شده‌اند یا زمین‌های خالی این منطقه در موردبحث مالکیت تابع انواع سند ملکی در استان گیلان هستند و این موضوع می‌تواندتا حدودی خیال شما به‌عنوان یک خریدار را آسوده کند.

این سؤال که آیا خریدویلا در سیاهکل و زندگی در سیاهکل کار درستی یا خیر، نیاز به بررسی و تحقیق زیادی دارد و باید در مورد مزیت‌های خرید ویلا یا ساخت آن و زندگی در سیاهکل بدانید.

  • آرامش و امنیت بالا
  • فاصله کم تا ساحل دریای خزر
  • دور بودن از شلوغی و ترافیک خودروها
  • چشم‌انداز زیبای جنگل و طبیعت در همه نقاط شهر
  • قیمت مناسب زمین یا ویلاهای ساخته شده از پیش
  • آب‌وهوای بسیار معتدل‌ نسبت به دیگر شهرهای شمالی
  • دسترسی آسان از پایتخت و شهرهای نزدیک به سیاهکل

چه نوع سرمایه‌گذاری‌های در سیاهکل مناسب هستند؟

احتمالاً شما هم اولین موضوعی که به ذهنتان رسیده، احداث یا خرید یک ویلا است. این موضوع درواقع پرطرفدارترین نوع سرمایه‌گذاری در این شهر است. بااین‌وجود می‌توانید از راه‌های دیگر هم استفاده کنید که شاید به همین اندازه یا بیشتر از آن برای شما بازدهی داشته باشند.

احداث اولین هتل سیاهکل

جالب است بدانید که این شهر زیبا هنوز هیچ هتلی ندارد. این موضوع چندان هم عجیب نیست، چراکه تا چندساله پیش به‌ندرت نامی از این شهردر این موضوع شنیده می‌شد و امروزه روند سرمایه‌گذاری‌های در سیاهکل درحال‌رشد است.

به‌این‌ترتیب یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی که می‌توانید انجام دهید، احداث اولین هتل سیاهکل است. این موضوع از سمتی برای مسافران مزیت‌های زیادی دارد زیرا می‌توانند مکان خوبی برای اقامت داشته باشند، هم برای شما به‌عنوان مالک این هتل سود بسیاری خواهد داشت.

هرچند که احداث یک هتل هزینه‌های بسیار زیادی دارد، اما درنهایت می‌توان آن را یک معامله پرسود دانست.

هتل در سیاهکل- فرصت..

احداث گلخانه

سیاهکل یک شهر شمالی است و مشخصه اصلی این شهرها، خاک حاصلخیز و سرسبزی آن‌ها است. می‌توانید از این موضوع به نفع خودتان استفاده کنید و با رعایت اصول و استانداردهای روز، با خرید زمین مناسب، گلخانه‌ای را احداث کنید. این کار، بازگشت سرمایه بسیار خوبی دارد و یکی از انتخاب‌های خوب برای سرمایه‌گذاری و زندگی در سیاهکل است.

از طرفی با احداث یک گلخانه، می‌توانید برای افراد زیادی اشتغال‌زایی کنید؛ این موضوع در شهر کوچکی مانند سیاهکل می‌تواند به ساکنین آن کمک کند. درآمد حاصل از این کار هم تا حد زیادی به محصولاتی که قصد کشت آن‌ها را دارید بستگی دارد.

گلخانه در سیاهکل

نکات مهم برای ساخت ویلا در سیاهکل

مهم‌ترین موضوع پیش ‌از این که یک زمین یا ویلا را بخرید، این است که بدانید به بسیاری از زمین‌های شمال کشور به دلایل زیست‌محیطی مجوزی تعلق نمی‌گیرد. مراقب باشید که از این طریق در دام افراد سودجو نیفتید.

نکته مهم دیگر این است که حتماً برای این کار از افراد باتجربه که شناخت کاملی به منطقه و انواع زمین و جزییات آن‌ها دارند کمک بگیرید.

نظر شما در مورد سرمایه گزاری و زندگی در سیاهکل چیست؟

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه