باغ باران

باغ باران

آیا تا به حال اصطلاح “باغ باران” را شنیده اید؟ باغ های باران به منظور جمع آوری آب های ناشی از بارندگی طراحی می شوند که در واقع، این آب ها در سطوح نفوذناپذیری تجمع می یابند؛ مثل سقف، خیابان ها، راه ورودی خانه، ایوان یا حیاط خلوت، پارکینگ یا حیاط هایی که پر از آب باران می شوند.

البته، این آب جمع آوری شده، بعدها در درون خاک نفوذ کرده و وارد سایر آب راه ها نمی شوند. می توان گیاهان بادوامی را هم در باغ های باران کاشت که در طی آب گرفتگی مقاومت بالایی دارند. باغ باران در شهرهای شمالی که میزان بارندگی در آنها نسبتا زیاد است، بسیار کاربردی بوده و مزیت های زیادی را به دنبال دارد. باغ باران و هدف  مزایای ساخت آن، موضوع مقاله امروز تیم “سبز ویلا” است؛ با ما همراه باشید.

چرا روان آب باران یک مشکل به شمار می آید؟

روان آب باران می تواند آلاینده هایی را از زمین به مجراهای آب حمل کند که باعث بروز مشکلات مختلفی در زمینه کیفیت آب می شود. روان آب می تواند باعث به جریان افتادن سیل و فرسایش هم شود.

باغ باران به چه صورت عمل می کند؟

“باغ باران” باغی است که به صورتی طراحی می شود که اجاره می دهد آب باران از میان آن جریان یابد و در خاک جذب شود. باغ باران به روش های متعددی آب باران را جذب می کند و یکی از ساده ترین روش ها، استفاده از بشکه باران است. “بشکه باران” یک ظرف بزرگ است که در زیر ناودان قرار داده می شود تا آب باران را از سقف و سایر روان آب ها جمع آوری کرده و آن را به سمت باغ راهنمایی کند. با این کار، نه تنها این آب را می توان حفظ و بازیافت کرد، بلکه می توان منجر به کاهش قبض آب و حفاظت از محیط زیست هم شد.

در واقع، باغ باران منجر به ذخیره آب می شود که همین مسئله، کار باغبانی را تسهیل کرده و یک خصوصیت زیباشناختی منحصر به فردی را ایجاد می کند. باغ های باران به شیوه های مختلفی طراحی می شوند، ولی کار اولیه آنها همان جذب آن باران از خانه و هدایت آن به بخشی است که در آن محصولات گیاهی وجود دارد و به این آب نیاز دارند.

چه جیزی منجر به تمایز باغ باران با یک باغ معمولی می شود؟

باغ باران به طور خاصی برای جذب آب باران طراحی شده است، درحالیکه یک  باغ معمولی این چنین نیست. باغ باران تا 30% منجر به افزایش نفوذ آب به زمین می شود. همین امر باعث می شود تا این باغ ها برای بهبود وضعیت آب رسانی به زمین هایی که بر روی آنها گیاهان مختلف کاشته شده اند، بسیار عالی باشند. اگرچه بیشتراوقات، باغ باران خشک به نظر می رسد، ولی در طول بارندگی و بعد از آن، آب باران را حفظ می کنند.

مزایای باغ باران

– پرکردن مجدد ذخایر آب زیرزمینی

– بهبود کیفیت آب

– ایجاد زیستگاه برای پرندگان

– کاهش آلودگی آب

– کاهش سیل و غیره.

چگونه می توانید برای خانه یا ویلای خود، یک باغ باران را طراحی کنید؟

برای طراحی باغ باران، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

– ارزیابی دقیق نوع و جنس خاک: برای ارزیابی خاک، یک گودال بکنید و آن را پر از آب کنید. به مدت زمان جذب آب توجه کنید. اگر بیش از 60 دقیقه طول کشید، باغ باران برای شما کارایی نخواهد داشت. در عوض، از مخزن آبگیر استفاده کنید.

– مشخص کردن موقیت قرارگیری، شکل و سایز باغ باران: باغ باران یک خانه مسکونی یا ساختمان کوچک باید بین 10 الی 40 متر مربع باشد. باغ باران می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما معمولا به صورت مستطیلی ، طولی بیشتر در راستای محور طولی  ، و با عرض کم هستند. موقعیت قرارگیری باغ باران هم باید به گونه ای باشد که حداقل 1 متر دورتر از ساختمان باشد.

– جمع آوری آب روان باران از باغ: برای این منظور، از سیستم جمع آوری آب باران استفاده کنید. با استفاده از یک بشکه مخصوص می توانید این آب را به طرز صحیحی جمع آوری کنید. استفاده از این سیستم بسیار ضروری است و باید با استفاده از مخزن دانه گیر، فاصله باغ باران از خانه را حفظ کنید.

مزایای باغ باران

– بهترین گیاهان برای کاشت در باغ باران و نحوه مراقبت از آنها:

حتما از گیاهان بومی استفاده کنید، زیرا این دسته از گیاهان به کود و آفت کش نیازی ندارند. ممکن است نیاز باشد در طول اولین و دومین سال یا در مواقعی که ریزش باران کم تر است به این گیاهان آب دهید. هر از گاهی هم باید علف های هرز را هرس کنید و به جای گیاهان خشک شده، گیاهان جدیدی را بکارید. توجه داشته باشید که در عمیق ترین بخش باغ باران، گیاهانی را قرار دهید که بتوانند با خاکی که برای مدت طولانی تری مرطوب باقی می ماند، سازگاری داشته باشند. 

هزینه ساخت و طراحی باغ باران

هزینه ساخت و طراحی باغ باران می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد؛ از جمله:

– ابعاد و موقعیت باغ

– نوع گیاهانی که قرار است در آن باغ کاشته شود

– نیروی کاری که برای ساخت باغ نیاز دارید.

نتیجه

نظر شما در مورد باغ بارانی چیست؟ دارا بودن یک باغ بارانی، مزایای زیادی را به دنبال دارد؛ یک باغ بارانی نه تنها می تواند ویوی جذابی داشته باشد، بلکه می تواند وقوع سیل را مقداری کاهش دهد . از طرف دیگر، هر روزه، شاهد کاهش فضاهای سبز هستیم و همین مسئله، نیاز خانه ها و ویلاها را به باغ باران افزایش می دهد. باغ باران به تدریج، به یکی از بخش های مهم و ضروری تبدیل می شود.

نکته آخر که ممکن است ذهن شما را مشغول کرده باشد، این است که آیا باغ باران باعث جمع شدن پشه می شود؟ خیر، این نوع باغ با فراهم کردن زیستگاهی مناسب برای سنجاقک ها و قورباغه ها می تواند جمعیت پشه ها را حتی کاهش هم دهد؛ بنابراین، از این بابت نگرانی نداشته باشید. آیا سوال دیگری در مورد باغ بارانی دارید؟

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه