ویژگی زمین برای شهرک سازی

زمین برای شهرک سازی

آیا می خواهید شهرک رویاهای خود را بسازید؟ ولی انتخاب زمین مناسب، یکی از دغدغه های شماست؟ انتخاب زمین برای پروژه شهرک سازی، ممکن است در ظاهر ساده به نظر برسد، ولی قبل از اینکه معامله ای را انجام بدهید، باید به یک سری نکات مهم توجه داشته باشید. در مقاله قبلی به انواع سند ملکی پرداختیم ، “سبز ویلا” موضوع مقاله امروز را به ” زمین برای شهرک سازی” اختصاص داده است؛ با ما همراه باشید.

منظور از شهرک چیست؟

اصطلاح “شهرک” به محلی گفته می شود که برای احداث واحدهای مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از ساخت شهرک می تواند سکونت افراد و حتی فراهم کردن امکانات تفریحی، گردشگری، تجاری و غیره هم باشد.

چرا انتخاب زمین در پروژه شهرک سازی بسیار مهم است؟

“فرآیند انتخاب زمین برای شهرک سازی” شامل ارزیابی گزینه های بالقوه برای شهرک سازی است و مزایا و معایب مربوط به زمین را مورد ارزیابی قرار می دهد. انتخاب زمین، یک گام مهم در موفقیت پروژه شهرک سازی و سرمایه گذاری بلند مدت به شمار می آید.

انتخاب زمینی که برای پروژه شهرک سازی مناسب نباشد، می تواند منجر به مشکلات غیر قابل پیش بینی ای شود و حتی اصلاحات طرح مهندسی را هم به دنبال داشته باشد.

انتخاب زمین برای شهرک سازی را باید از چه زمانی شروع کنیم؟

فرآیند انتخاب زمین بعد از تعریف پروژه شهرک سازی و قبل از خرید زمین شروع می شود. شما باید در مورد هزینه های اولیه زمین برای شهرک سازی اطاعات کسب کنید. مثل:

– قینمت اولیه زمین

– هزینه شهرک سازی در زمین

– هزینه بهره برداری از زمین

البته هر پروژه شهرک سازی، خاص و منحصر به فرد است و ممکن است معیارهای انتخاب زمین هم در هر پروژه ای متفاوت باشد.

شهرک ویلایی

چگونه برای پروژه شهرک سازی ، زمین انتخاب کنیم؟

در وهله اول، باید بررسی کنید که زمین مورد نظر چه چیزهایی برای عرضه دارد، محیط اطراف آن را با دقت در نظر بگیرید و شهرک رویایی خود را در آن تصور کنید. در صورت امکان، کل زمین انتخابی خود را مورد ارزیابی قرار دهید. با توجه به شکل و فرم طبیعی زمین باید پروژه خود را اجرا کنید. برای اینکه در این زمینه به شما کمکی کرده باشیم، بهتر است سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

– آیا این زمین، خصوصیات خاصی دارد که باعث جذب مشتری می شود؟

– آبا انتخاب این زمین قابلیت عرضه در بازار یا نرخ بازگشت سرمایه را افزایش می دهند؟

جدا از خصوصیات ظاهری، شما باید زمین را از نظر بافت هم ارزیابی کنید. چرا؟ چون از نظر مسائلی مربوط به ساخت خانه ها مثل تعداد طبقات، ساختار اتاق ها و غیره، چنین اطلاعاتی بسیار ضروری هستند.

در کل، شما باید در زمینه انتخاب زمین برای شهرک سازی ، اطلاعات زیادی را کسب کنید؛ مثلا آیا زمین مورد نظر، بخشی از یک زمین استیجاری است یا اینکه متعلق به برنامه های بهره وری از زمین است.

مراحل مهم انتخاب زمین برای شهرک سازی

– انجام تحقیقات مربوط به منطقه بندی:

با انجام تحقیقات مربوط به منطقه بندی زمین برای شهرک سازی می توانید به طور دقیق بررسی کنید که قطعات مختلف زمین، قابلیت شهرک سازی دارند یا خیر. درک امکانات و محدودیت های منطقه ای که زمین در آن واقع شده است، می تواند به شما کمک کند تا در طول روند تصمیم گیری مشخص کنید که آیا زمین قابلیت تبدیل شدن به یک شهرک را دارند یا خیر. ممکن است بسیاری از افراد، نسبت به خرید زمینی که از نظر منطقه ای دارای محدودیت است، هیچ علاقه ای نداشته باشند.

– تحقیقات مربوط به پروانه و جواز زمین:

برای شهرک سازی باید جواز داشته باشید که با توجه به نوع پروژه و موقعیت مکانی، تعداد پروانه مورد نیاز متفاوت است. داشتن اطلاعات کافی در مورد جوازهای مورد نیاز برای یک زمین، هزینه ها و جدول های زمانی پیش بینی شده در مورد کسب پروانه می تواند به شما کمک کند تا با توجه به برنامه زمانی و بودجه موردنظرتان دست به انتخاب زمین بزنید.

– انجام اقدامات قانونی:

– آماده کردن و بررسی توافق نامه های خرید یا معامله

– اجرای قرارداد

– تایید زمین از نظر منطقه بندی

– بررسی زمین از نظر محیط و غیره.

چه نوع زمین هایی را نباید خریداری کنیم؟

– زمین هایی که در نزدیکی زیستگاه حیوانات وحشی قرار دارند

– زمین هایی که در معرض سیلاب و رطوبت بالا قرار دارند.

اهمیت نقشه برداری در هنگام خرید زمین برای شهرک سازی

نقشه برداری زمین

برای اینکه بتوانید در زمینه خصوصیات وابسته به زمین شناسی، اطلاعات خوب و مفیدی بدست بیاورید، از نقشه برداری زمین برای شهرک سازی غافل نشوید! از بهترین تکنولوژی برای نقشه برداری زمین استفاده کنید تا بتوانید هر اینچ از زمین خود را با دقت ارزیابی کنید. با کمک تکنولوژی نقشه برداری سه بعدی می توانید زمین مورد نظر را از ابعاد دیگری بررسی کنید. با نقشه برداری، خیالتان از انتخاب زمین مورد نظر و سرمایه گذاری ای که می خواهید انجام دهید، کاملا راحت می شود.

ویژگی های زمین برای شهرک سازی:

– زمین مورد نظر حتما باید دارای سند باشد

– زمین داخل بافت مسکونی باشد

– ترجیحا زمینی انتخاب شود که دارای ویو جذابی باشد (مثلا شهرک هایی که در مجاورت دریا، جنگل یا کوه ساخته می شوند،طرفداران بیشتری دارند)

– از نظر موقعیت قرارگیری، فاصله کمی با مراکز خرید داشته باشد

– از امکانات مهم اولیه برخوردار باشد (آب، برق، گاز و غیره)

– سطح امنیت بالایی داشته باشد

– از آنجایی که اکثر خانه های شهرک دارای فضاهای سبز، گل های متنوع و درختچه های تزئینی هستند، حتما به نوع خاک زمین برای شهرک سازی توجه داشته باشید که برای کاشت گیاهان مناسب باشد.

– منطقه زمین را از نظر آب و هوا بررسی کنید.

فلوچارت ویژگی زمین برای شهر سازی

نتیجه 

انتخاب زمین مناسب برای شهرک سازی، تضمین کننده موفقیت شما در پروژه شهرک سازی است، زیرا قدم اول را به درستی برداشته اید. برای اینکه زمین مناسبی را برای پروژه شهرک سازی انتخاب کنید، باید حتما معیارهای ذکر شده در ابن مقاله را در نظر داشته باشید؛ مثل بررسی پروانه و انجام اقدامات قانونی تا بعدا با پیشرفت پروژه، مشکلاتی بوجود نیاید.

در صورتی که نگران هزینه بالای خرید زمین برای پروژه شهرک سازی هستید، توجه داشته باشید که معمولا در این نوع از پروژه ها می توانید تخفیف خوبی از فروشنده بگیرید.

از همراهی شما سپاش گزاریم ، با ما در” سبز ویلا “در ارتباط باشید و نظرات خود را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه