ویلای هوشمند

ویلای هوشمند

اصطلاح “ویلای هوشمند” را این روزها زیاد می شنوید، اما می دانید به چه ویلاهایی هوشمند می گویند؟

تصور کنید که با خودرو خود به ورودی پارکینگ ویلایتان می رسید؛ با زدن روی یک دکمه در تلفن همراهتان، در ورودی پارکینگ باز شده و سیستم روشنایی هم به طور خودکار روشن می شود و شما به راحتی خودرویتان را پارک می کنید و مجددا دکمه را می زنید و در ورودی پارکینگ بسته می شود. امروزه، تمامی این امکانات در قالب “ویلای هوشمند” عرضه می شود. در این مقاله، قصد داریم تا اطلاعات بیشتری از ویلاهای هوشمند را در اختیار شما قرار بدهیم؛ با “سبز ویلا” همراه باشید.

سیستم کنترل کننده

مفهوم هوشمند سازی ویلاها

در فرآیند هوشمند سازی ویلا، می توان هر وسیله برقی ای که در ویلا وجود دارد را در شبکه هوشمندسازی قرار دارد و آن را به راحتی تحت کنترل درآورد. شما می توانید به صورت صوتی، کنترل از راه دور، تبلت یا تلفن هوشمند به آن وسیله دستور بدهید. اکثر برنامه های کنترل وسایل الکترونیکی به سیستم روشنایی، امنیت خانه، سینمای خانگی و تنظیم گرمای داخل ویلا مربوط می شوند.

در یک ویلای هوشمند، برای کنترل از راه دور و مدیریت وسایل و سیستم ها باید اینترنت متصل شوید. وسایل و ابزارهایی که از تکنولوژی مشابهی استفاده می کنند هم با یکدیگر کار می کنند. در اکثر موارد، می توان با نصب اپلیکیشنی در تلفن همراه، به راحتی و از راه دور، ویلا را مدیریت کرد. برای اینکه دستورات شما اجرا شود، باید در ویلا تعدادی دوربین و سنسور نصب کنید.

به زبان ساده تر، تنها با کلیک بر روی یک اپلیکیشن در تلفن همراهتان، می توانید هر وسیله، سیستم یا ابزاری که می خواهید را به راحتی و در عرض چند ثانیه، در یک ویلای هوشمند تحت کنترل خود در بیاورید.

ویلای هوشمند
ویلای هوشمند
خصوصیات منحصر به فرد ویلاهای هوشمند:

– ویلاهای هوشمند، کاملا نوساز و مدرن هستند

– اینترنت، نقش مهمی را در این ویلاها ایفا می کند

– امکان کنترل ویلا از فاصله های بسیار دور

– کنترل زمان ورود و خروج به ویلا

– فراهم کردن امنیت بالا برای کودکان، خردسالان و افراد پیر و کهنسال

– تشخیص به موقع خرابی دستگاه ها و جلوگیری از خسارت های هزینه بردار در آینده

تاریخچه ویلاهای هوشمند

جالب است بدانید که هوشمندسازی ویلاها و خانه ها برای اولین بار در کتاب های علمی- تخیلی و فیلم ها مطرح شده است. هیچ کس فکر نمی کرد که روزی، این ایده ها تبدیل به واقعیت شوند. در سال های 1901 تا 1920 ، وسایل خانگی اختراع شدند؛ همان وسایلی که امروزه، به صورت معمول در اکثر خانه ها یافت می شوند. اولین اختراع، جاروبرقی بود که به دنبال آن، نسخه اولیه جاروبرقی در طی چندین سال ارتقا یافت. بعد از جاروبرقی هم سایر وسایل خانگی اختراع شدند؛ مثل یخچال، اتو و غیره.

فناوری ویلاها و خانه های هوشمند در طی چند سال اخیر بسیار پیشرفت کرده است و امروزه، می توان با نصب انواع سیستم های هوشمند، آرامش خاطر را برای ساکنان ویلا بوجود آورد. خوشبختانه، این فناوری روز به روز پیشرفت می کند و می توان از آن در ابعاد بسیار وسیعی استفاده کرد. امروزه، طرفداران ویلاهای هوشمند بسیار افزایش یافته است و ویلاها رو به سوی هوشمند شدن می روند تا آسایش و راحتی بیشتری را برای مشتریان فراهم کنند.

کاربرد سیستم BMS در ویلاهای هوشمند

یکی از رایج ترین سیستم ها در هوشمندسازی ویلاها، سیستم مدیریت ساختمان یا BMS است. با نصب سیستم BMS می توانید قسمت های مختلف ویلا را به خوبی کنترل کنید؛ مثل: سیستم تهویه، روشنایی، ایمنی، تاسیسات مکانیکی و غیره. در یک ویلا می توان با استفاده از سیستم BMS ، شرایط فعالیت سیستم های مختلف را با شرایط محیطی و نیاز ویلا تطبیق داد. از جمله مزایای سیستم BMS می توان به کاهش فوق العاده مصرف انرژی و هزینه اشاره کرد.

سیستم BMS از یک سیستم واحد در کنترل ویلا استفاده می کند که این امر از طریق نصب سنسور و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری امکان پذیر است. در واقع، این تجهیزات، اطلاعات محیطی مربوط به ویلا را جمع آوری می کنند و آنها را برای یک سیستم مرکزی واحد ارسال می کنند؛ به این ترتیب، کنترل ویلا از طریق سیستم BMS امکان پذیر می شود.

Smart home bro

ویلای هوشمند و استخر، سونا و جکوزی

یکی از بخش های سیستم کلی مدیریت یک ویلا، مجموعه ی استخر، سونا و جکوزی است. با هوشمندسازی مجموعه ی استخر، سونا و جکوزی می توانید موارد زیر را به راحتی از راه دور کنترل کنید:

– سیستم گرمایش سونا

– تنظیم دمای آب استخر

– تنظیم کلی دمای محیط

– کنترل پمپ آب

– تنظیم روشنایی محیط

– کنترل پمپ فشار جکوزی

با خرید یک ویلای هوشمند، می توانید در هر جای دنیا که باشید، جلوی هرگونه خرابی احتمالی تجهیزات استخر، سونا و جکوزی را بگیرید.

ویلاهای هوشمند و درهای ورودی و پارکینگ

درهای ورودی و پارکینگ را همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، می توانید به راحتی و تنها با یک دکمه کنترل کنید. سیستم هوشمندسازی درهای ورودی و پارکینگ، امنیت بالای ویلا را هم تضمین می کند، زیرا تمامی ورودها و خروج ها و زمان دقیق آن را به شما اطلاع می دهد. با نصب دوربین های امنیتی می توانید تصویری هم از فضای درهای ورودی و پارکینگ در تلفن همراهتان داشته باشید. اگر دوست و آشنا یا حتی باغبان و … می خواهند وارد ویلا شوند و شما در ویلا حضور ندارید، می توانید از راه دور و تنها با یک دکمه در ورودی را برای آنها باز کنید. بنابراین، ویلاهای هوشمند، امنیت ویلای شما را به بهترین وجه تامین می کنند.

ویلاهای هوشمند و لوازم برقی

در یک ویلای هوشمند، می توانید تمامی لوازم برقی خود مثل لباسشویی، یخچال و فریزر، ماشین ظرفشویی و غیره را از راه دور کنترل کنید. مثلا، هنگامی که از ویلا خارج می شوید، به یاد می آورید که مقداری لباس را در لباسشویی گذاشته اید، ولی یادتان رفته است که لباسشویی را روشن کنید تا لباس ها شسته شوند. در این وضعیت، می توانید با کلیک بر روی اپلیکیشن، لباسشویی را روشن کرده و مدت زمان شستشو و سایر تنظیمات مخصوص را به دلخواه خودتان تنظیم کنید. این امر در تمامی لوازم های برقی قابل اجرا است. لوازم برقی ای که فراموش کرده اید تا خاموش کنید را هم می توانید با فشردن تنها یک دکمه خاموش کنید.

ویلاهای هوشمند در شمال

تقریبا همه افرادی که در استان های شمالی اقدام به خرید ویلا می کنند، به دنبال راحتی و تفریح بیشتر هستند و می خواهند اوقات خوشی را در ویلاهای خود سپری کنند. میزان تجهیزات هوشمند یک ویلا در شمال به بودجه و سلیقه شما بستگی دارد. زمانی که در داخل ویلای خود در حال استراحت هستید هم می توانید سیستم های روشنایی داخل ویلا و محوطه بیرونی آن را روشن یا خاموش کنید، پرده ها را بالا یا پایین ببرید، سیستم تهویه و درجه دمای کف را تنظیم کنید و همچنین کارهای دیگری که احساس رضایت را برای شما به ارمغان می آورد.

هنگامی که می خواهید از ویلای هوشمند خود خارج شوید و سری به جنگل های سرسبز بزنید یا در دریای آبی و زیبای شمال شنا کنید، سیستم هوشمند با امنیت بالایی که برایتان فراهم می کند، کوچک ترین تغییرات و مشکلات را به شما از طریق تلفن همراهتان اطلاع می دهد تا فورا دستورات لازم را بفرستید و با خیال راحت به تفریح بپردازید.

ویلای هوشمند شمال
ویلای هوشمند شمال

مزایای ویلاهای هوشمند در شمال:

– فراهم کردن شرایطی ایده آل و آرامش بخش برای زندگی

– امنیت بالا و امکان دریافت هشدار در صورت بروز مشکل

– ایجاد حریم شخصی در ویلای هوشمند

– خاموش/ روشن کردن سیستم های روشنایی ویلا یا آپارتمان

– باز و بسته شدن خودکار در ورودی و کرکره های برقی ویلا

– رفع بروز حوادث ناشی از خاموش نکردن وسایل برقی

– امکان کم/ زیاد کردن دمای آب

– آبیاری محوطه و فضای سبز ویلا

– ایجاد تغییرات در تنظیمات مربوط به استخر، سونا و جکوزی

– کم شدن  مصرف انرژی به میزان قابل توجه در ویلای هوشمند

تعدادی از سرویس های موجود در ویلاهای هوشمند شمال:

– قفل دیجیتال

– سنسور حرکتی

– سیستم تشخیص حریق

– آژیر هوشمند

– دکمه SOS

– کنترلر شیرفلکه

– سنسور تشخیص نشتی گاز و آب

– پرده هوشمند

– ترموستات تهویه هوا

و تعداد دیگری از خدمات هوشمند که همگی برای آرامش خاطر و امتیت بیشتر شما در ویلای هوشمند طراحی و نصب شده اند.

درب ورودی ویلای هوشمند

نتیجه گیری

در کنار تمامی مزایایی که هوشمندسازی ویلاها به دنبال دارد، همیشه یک سری معایبی هم وجود دارد که باید آنها را هم در نظر بگیرید. برای هوشمند سازی ویلای خود به زیرساختار ارتباطی قدرتمندی نیاز دارید که پروسه وقت گیری است و خودتان را هم باید برای پرداخت هزینه های زیاد آماده کنید. البته با صرفه جویی ای که بعد از نصب و به کارگیری سیستم هوشمند شاهد آن هستید، بخش زیادی از هزینه های اولیه جبران می شود.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه