فشار آب کم در شمال ؟ چگونه باید این مشکل رو برطرف کرد

فشار آب کم در شمال

آیا شما هم با مشکل فشار آب کم ویلا در مناطق شمالی مواجه هستید؟ هیچ چیزی بدتر از این نیست که بعد از گذراندن یک روز طولانی در محل کار، به خانه بیایید و وقتی برای رفع خستگی می خواهید دوش بگیرید، با مشکل فشار کم آب مواجه می شوید. قطعا، دوش گرفتن با آب پرفشار احساس بسیار خوبی به آدم دست می دهد.

درصد قابل توجهی از خانه ها و ویلاهایی که در شمال ساخته می شوند، با مشکل فشار آب کم روبرو هستند از این رو، مسئله فشار آب می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد. مقاله امروز تیم “ویلا سبز” به موضوع فشار آب کم در شمال، علت بروز این مشکل و راهکارهایی برای مقابله با این مشکل اختصاص دارد؛ با ما همراه باشید.

فشار آب مناسب در شمال چقدر است؟

فشار آب در شمال معمولا بین 40 تا 80 پوند در هر متر مربع است؛ بنابراین، فشار آب زیر 40 کم بوده و فشار آب بالای 80 هم بسیار زیاد است . فشار آب بسیار بالا با ایجاد فشار بسیار زیاد در سیستم لوله کشی می تواند حتی باعث شکسته شدن لوله های آب شود و در نتیجه، خسارات زیادی را وارد کند. معمولا برای خانه و ویلاهای شمالی، فشار آب حدودا 60 پیشنهاد می شود.

فشار آب کم در شمال در اثر چه عواملی بوجود می آید؟

ممکن است تغییر فشار آب در مناطق شمالی( شهر یا روستا) به طور ناگهانی یا به تدریج و با گذر زمان اتفاق بیفتد. در هر صورت، شما باید علت فشار آب کم را پیدا کنید. فشار آب کم در شمال به دلایلی مثل فشار کم آب ورودی، باز نبودن شیر فلکه به طور کامل، کار نکردن کلید اتومات، شکستگی و ترکیدگی لوله های آب، ایجاد رسوب، مسدود شدن لوله ها و غیره بوجود می آید که در بخش های بعدی به تعدادی از این عوامل را بررسی می کنیم.

فشار آب

فشار آب کم در شمال باعث بروز چه مشکلات دیگری می شود؟

فشار آب کم در شمال می تواند بر روی بسیاری از عملکردهای وسایل و ابزارهای خانه شما تاثیر بگذارد. ممکن است متوجه شوید که مدت زمان طولانی تری طول می کشد تا ماشین لباسشویی یا وان حمام شما پر شود یا اینکه شلنگ باغبانی شما فاقد فشار آب کافی برای آبیاری باغچه است.

ممکن است جریان آب از سردوش حمام ضعیف باشد و به ندرت، قطره ای از شیر آب سینک بچکد. ممکن است متوجه شوید که سیفون توالت شما خراب شده است. در کل، موارد بسیار زیادی وجود دارد که شما می توانید با بررسی آنها متوجه فشار آب کم شوید.

راهکارهای رفع فشار کم در شمال:

روش های مختلفی برای بهبود فشار آب در شمال وجود دارد؛ مثلا:

– از همسایه های خود پرس و جو کنید: شما می توانید با همسایه های خود در مورد فشار آب صحبت کنید. اگر همسایه های شما هم با فشار آب مشکل دارند، می توانید به این نتیجه برسید که فشار آب شهر یا منطقه شما کم است. اگر فشار آب منازل و ویلاهای همسایه های شما خوب باشد و به این نتیجه برسید که فقط فشار آب ویلا یا خانه شما کم است، می توانید با انجام چند تست ساده علت بوجود آمدن چنین مشکلی را پیدا کنید.

– فشار آب را تست کنید: با خریداری فشار سنج آب و قرار دادن آن بر روی شیر آب در فضای باز می توانید به راحتی فشار آب را تست کنید. اگر فشار سنج، عددی بین 40 تا 60 را نشان بدهد، یعنی اینکه فشار آب خانه یا ویلای شما، معمولی است. در صورتی که پایین تر از این محدوده بود، از راهکارهای دیگری استفاده کنید.

– شکست لوله آب را چک کنید: آب در درون لوله های شکسته و آسیب دیده به سختی جریان می یابد. آسان ترین روش برای فهمیدن جریان کم آب، چک کردن شکستگی لوله آب است. تمامی لوله های قابل مشاهده را بررسی کنید و به دنبال قطرات آب یا نشانه های زنگ زدگی بگردید. با اینکه تعویض لوله های آب هزینه بردار است، ولی جدا از افزایش فشار آب، فواید زیادی را به دنبال دارند.

– لوله های مسدود شده را چک کنید: به مرور زمان، مواد معدنی موجود در آب سخت می توانند باعث کاهش فشار آب شوند. با اینکه هر جایی از لوله آب می تواند مسدود شود، ولی بیشتر اوقات در سر دوش و شیر آب سینک با این مشکل مواجه می شوید. حتما تست جریان آب را در سردوش انجام دهید.

– شیر کاهنده فشار را تنظیم کنید: یکی از راه های سریع و آسان برای افزایش فشار آب، تنظیم شیر کاهنده فشار است که در خانه شما وجود دارد و معمولا هم نزدیک به کنتور آب قرار دارد. اگر فشارسنج، رقم پایینی را نشان می دهد، می توانید در این دستگاه تغییراتی را ایجاد کنید. پیشنهاد می دهیم که در ابتدا، تغییرات اندکی را اعمال کنید و بعد، فشار آب را تست کنید.

– پمپ تقویت کننده فشار آب را نصب کنید: اگر آب شهر مشکل دارد، از پمپ تقویت کننده فشار آب کمک بگیرید. این پمپ های قدرتمند و برقی، فشار ورودی را مورد هدف قرار داده و آن را در سطوح مناسبی افزایش می  دهند. پمپ های تقویت کننده، انواع و سایزهای متفاوتی دارند و باید با توجه به ابعاد خانه یا ویلای خود اقدام به خرید پمپ کنید. البته، از یک لوله کش هم می توانید در انتخاب پمپ مناسب به شما کمک کند.

– استفاده از مخزن آب پلی اتیلن (پلاستیکی) یا گالوانیزه: در بازار، دو نوع تانکر وجود دارد: تانکر پلاستیکی (پلی اتیلن) و تانکر فلزی (گالوانیزه). تانکرها، مزایای مختلفی دارند؛ مثلا اینکه حمل و نصب آنها بسیار آسان است (مخصوصا تانکرهای پلاستیکی که بسیار سبک هستند). تانکرها در ابعاد مختلفی ساخته می شوند که باید با توجه به نیازها و مقدار مصارف خود ،اقدام به انتخاب تانکری با سایز مناسب کنید.

آب ذخیره شده در مخارن آب پلی اتیلن و گالوانیزه از کیفیت خوبی هم برخوردار است. از آنجایی که این مخازن آب در بیرون از فضای داخلی خانه یا ویلا قرار داده می شوند، در برابر خوردگی و پوسیدگی هم مقاوم هستند. یکی دیگر از مزایای خرید تانکر برای خانه یا ویلا در مناطق شمالی، طول عمر نسبتا بالای آنهاست که تا چندین سال قابل استفاده هستند.

توجه شودکه از بهترین راهکار ها حتی زمانیکه قطعی آب را شاهد هستیم استفاده از مخزن آب است.

مخزن آب پلی اتیلن

– از یک لوله کش کمک بگیرید: برای تنظیمات پیچیده تر، حتما از یک لوله کش کمک بگیرید. ممکن است در مواردی لوله کش تشخیص دهد که لوله های اصلی آب خانه یا ویلای شما تعویض شوند. در واقع، لوله کش با تخصصی که در افزایش فشار آب دارد، می تواند مشکل فشار آب خانه یا ویلای شما را به طور کامل بهبود ببخشد.

نتیجه

“فشار آب” یکی از مسائل مهم در ویلا یا خانه تان به شمار می آید که خوشبختانه با کمک روش های مختلفی قابل کنترل و مدیریت است. اگر نتوانستید با کمک راهکارهای خانگی ای که در این مقاله به شما ارائه دادیم، مشکل فشار آب کم خانه یا ویلای خود را بهبود ببخشید، حتما از یک لوله کش حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید. از فشار آب خانه یا ویلای خودتان راضی هستید؟ شما چه راهکاری را برای رفع فشار کم آب در شمال پیشنهاد می دهید؟

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه