نقشه خوانی برای خریدران ملک

همیشه یکی از دغدغه های که خریدارن یا فروشندگان ملک با آن مواجه بودند این بود که چطور اطلاعات یک ملک (زمین ) را از نقشه ها بدست بیارند تا بهشون کمک کنه بهترین انتخاب در زمینه خرید یا فروش ملک داشته باشند و اگر خریدار باشند یک سرمایه گذاری سودآور تری را انتخاب کنند ،گاها با درک درست از نقشه و موقعیت زمین میشه تاحدود زیادی ارزش زمین را بررسی کرد و یک انتخاب بهتری داشت

بنابراین تصیم گرفیتم مینی دروره نقشه خوانی برای خریداران ملک (زمین)را به صورت رایگان و به زبان ساده را تهیه کنیم ، امیدوارم اطلاعات اندک بنده در این زمینه برای خریداران ملک ، فروشندگان یا عزیزانی که در این زمینه فعالیت میکنند؛ مفید واقع بشه .

در این جلسه کوتاه قصد داشتیم تا مینی دوره نقشه خوانی برای خریدارن ملک رو خدمتتون معرفی کنیم ، حالا نقشه خوانی ملک چیه ؟ در واقع به منظور به دست اوردن اطلاعات اولیه از نقشه های ملک هستش یعنی موقه ای که یک نقشه ای که برای زمین تهیه شده رو مشاهده میکنید بتونید اطلاعات این نقشه بدست بیارد مثلا مساحت هر قطعه چقدر هست ، موقعیت ملک کجاست ، از چه نمایی باید تصور کرد داریم نقشه رو میبنیم ، از چه نرم افزاری باید کمک بگیرم تا نقشه ها را مشاهده کنم و بسیاری از موارد دیگه که در این دروه آموزش داده خواهد شد.

چه کسانی این نقشه های ملک (زمین) را تهیه میکنند ؟

اگر بخواهیم یک اطلاعات کلی داشته باشیم بهتره بدونم که ما نقشه های مختلفی داریم که باتوجه به نیاز و هدف پروژه تهیه میشه و با توجه به هر تخصص مهندسی که در آن رشته تخصص دارد تهیه میشود .

نقشه های مختلف هم عبارتند از نقشه های معماری ، نقشه سازه ای ، نقشه راهسازی ،نقشه تاسیساتی ، نقشه های مکانیکی ، نقشه صنعتی و …به عنوان مثال برای تهیه پلان ویلا ، مهندسین معمار باید این نقشه ها را ترسیم کنند.

پس تای اینجای کار گفتیم که منظور ما از نقشه دراین دوره نقشه ای که برای زمین تهیه میشه و توی این دروه با این نقشه ها کار خواهیم کرد و هدفمون هم بدست آوردن اطلاعات یا نقشه خوانی این نوع از نقشه میباشد البته در جلسات آینده نقشه های معماری که برای ویلا تهیه میشن رو بررسی میکنم.

اما سوال اینجاست نقشه های که برای زمین ترسیم میشن و برای بسیاری از خریدارن ملک این نقشه ها حائز اهمیت است توسط چه کسانی تهیه میشوند؟

برای ساده سازی این پروسه در قالب یک مثال خدمتتون عرض خواهیم کرد ، فرض کنید که مالکی هزارمترمربع زمین داره و میخواهد چهار صد متر مربع از هزار متر مربع زمین رو به فروش برساند یا ملکی درون ، چهار صد متر مربع بسازد خب در اینجا نیاز که زمین تفکیک بشه و محدوده زمین مشخص بشه ،

 مالک زمین به مهندس نقشه بردار مراجعه میکند و مهندس نقشه بردار عملیات برداشت محدوده زمین را انجام میده ، نقاط را مشخص میکنه به کمک دروبین نقشه برداری وابزار های مورد نیاز و در مرحله بعد به کمک اطلاعات دروبین و یا ابزارها ، به کمک نرم افزارهای مثل اتوکد نقشه ملک (سایت پلان ) ملک رو تهیه میشه و معمولا در دو نسخه یک نسخه پرینت گرفته شه در برگه آ چهار و یک نسخه در لوح فشره تحویل مالک خواهد شد.

پس تا اینجای کار با فرایند تهیه نقشه ملک آشنا شدیم و فهمیدم که مهندس نقشه بردار ، برداشت زمین را انجام خواهد داد و نقشه را تهیه میکند.

این دوره برای چه کسانی مفیداست ؟

مینی دوره نقشه خوانی برای خریدارن ملک ، برای خریدارن ملک – برای فروشندگان ملک و کسایی که در حوضه املاک فعالیت دارند ،

توجه کنید ما تمام تلاشمون رو انجام میدم تا در این دوره با بیان ساده تدریس بشه و سعی شده از نکات و تجربیاتی که میتونه در هنگام نقشه خوانی ملک براتون مفید باشه گفته بشه ، پس اصلان نگران این موضوع با نرم افزار ها مثل اتوکد آشنایی ندارید، نباشید

مزایای نقشه خوانی ملک :

از مزایای نقشه خوانی میتونم به اشراف به اطلاعات نقشه نام برد: با داشتن اطلاعات کامل در مورد زمین و نقشه میتونید اطلاعات رو دقیق و مستند به خریدار ارادئه و توضیح بدید و اعتماد به نفس بیشتری درارائه توضیحات خواهیدداشت و این اطلاعات دقیق و درست اعتماد خریدار را جلب میکند

داشتن درک درست از نقشه – محاسبه تقریبی هزینه ها مثلا به چه طولی از حصار نیاز دارید و چقدر باید هزینه کنید -بررسی ارزش زمین به عنوان مثال زمینی که دو بر هست نسبت به زمین که یک بر داره خب ارزش زمین بیشتری دارد این مورد رو از نقشه میشه به دست آورد و ….

در این دوره به چه نرم افزار کارخواهیم کرد ؟

در مورد نرم افزار باید گفت که نرم افزار های زیادی هست اما همیشه نرم افزار ی که بهترین عملکرد و کاربردی تر باشد و باگ کمتری داشته باشد بیشتر استفاده میشود ، نرم افزار اتوکد یکی از بهترین نرم افزار ها در زمینه ترسیم نقشه میباشد از طرفی در بازار مورد استفاده زیادی دارد و یکی از نرم افزار های مورد استفاده بسیاری از مهندسین میباشد و درترسیم نقشه زمین از اتوکد استفاده میشود.

بنابراین در این دروه با نرم افزار اتوکد کار خواهیم کرد در جلسه بعد این نرم افزار را بیشتر معرفی میکنم و روش نصبش رو توضیح خواهیم داد در نتیجه داشتن یک کامپیوتر یا لپ تاپ حتما موردنیاز است تا شما هم با این نرم افزارکار کنید البته در یک جلسه بازکردن نقشه به کمک نرم افزار موبایل خواهیم پرداخت ولی در کل آموزش مینی دروه نقشه خوانی برای خریدارن ملک با نرم افزار اتوکد انجام خواهد شد .

حتما نظرات خود را در مورد دوره نقشه خوانی برای خریدارن ملک را با ما به اشتراک بگذارید.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه