روف گاردن (بام باغ)

روف گاردن (بام باغ)

امروزه، وجود روف گاردن (بام باغ ) در ساختمان های مدرن، به جذابیت و نمای ظاهری آنها افزوده است. در طراحی ساختمان های مدرن همیشه تلاش می شود تا فضایی دنج و آرامش بخش هم در آن وجود داشته باشد تا به دور از هیاهوی شهر و درگیری های مختلف زندگی، ساعاتی را در آن زیست و به آرامش رسید. یکی از همین فضاهای دنج و آرامش بخش “روف گاردن” است که طرفداران زیادی هم دارد. در مقاله امروز “سبز ویلا” با انواع گیاهانی که می توانید در روف گاردن داشته باشد و همچنین مزایا و معایب آن آشنا می شوید.

منظور از روف گاردن چیست؟

روف گاردن شامل مجموعه ای از فضای سبز و گیاهان گلدانی می شود که بر روی بام یک ساختمان یا آپارتمان ایجاد شده و از آنها نگهداری می شود. می توان از انواع بسیار متفاوتی از گیاهان در روف گاردن استفاده کرد؛ از سبزیجات گرفته تا گیاهان زینتی از طرفی، می توان از سیستم آبیاری خودکار هم برای آبیاری گیاهان استفاده کرد.

چه نوع گیاهانی را می توانیم در روف گاردن قرار دهیم؟

برای انتخاب نوع گیاهان مناسب باید موقعیت جفرافیایی و شرایط آب و هوایی را هم در نظر گرفت. بعضی از بام های ساختمان ها، نور کامل خورشید را دریافت می کنند، در حالیکه بعضی از آپارتمان ها هم به دلیل وجود ساختمان های بلند در اطراف، در سایه قرار دارند. گیاهان در برابر وزرش باد هم حساس هستند و باید تمامی شرایط را در نظر گرفت. به طور کلی، 4 نوع گیاه وجود دارد که قرار دادن و نگهداری از آنها در روف گاردن پیشنهاد می شود. انواع گیاهان مخصوص عبارتند از:

  1. گیاهان مقاوم به خشکی: بسیاری از گیاهان  که در معرض نور خورشید و باد قرار می گیرند، به آبیاری منظم نیاز دارند. اگر امکان نصب سیستم آبیاری خودکار ندارید، احتمالا از آب دادن روزانه به گیاهان بام باغ خسته می شوید. با انتخاب گیاهان مقاوم به خشکی، در وقت خود صرفه جویی می کنید و دیگر نیازی به آبیاری روزانه وجود ندارد. مریم گلی، علف پروانه و درختچه همیشه بهار از جمله گیاهان مقاوم به خشکی هستند.
  2. گیاهان مقاوم به سایه: اگر ساختمان ها و درخت های کنار آپارتمان باعث می شوند که بر روی بام باغ شما سایه بیفتد، گیاهان مقاوم به سایه را انتخاب کنید. گیاه سوسن پلانتین و کاهو از جمله گیاهان مقاوم به سایه هستند.
  3. گیاهان خورشیدی: اکثر بام ها از نور کامل خورشید بهره مند هستند و حداقل 6 ساعت از روز، نور مستقیم خورشید به روی بام می تابد. اگر آپارتمان شما هم چینین شرایطی دارد، گیاهان خورشیدی یا خورشید دوست را انتخاب کنید . بوته های گوجه، توت فرنگی و حتی درختچه های کوچکی مثل افرای ژاپنی و گل هایی مثل گل جعفری، گل پنج هزاری و سایر گل های وحشی انتخاب خوبی هستند.
  4. گیاهان مقاوم به باد: بعضی از بام ها هم در فصول سرد سال در معرض باد شدید قرار می گیرند. مخصوصا اگر آپارتمان رو به دریا باشد. در چنین شرایطی، گل ادریسی هورتانسیا، گل پیچک و سایر سبزه ها و چمن های تزئینی می توانند انتخاب خوبی برای شما باشند.

روف گاردن گیاه رونده.

مزایای روف گاردن

برخورداری از بام باغ می تواند مزایای مختلفی را به دنبال داشته باشد:

1. انتخاب عالی برای فضاهای محدود: یکی از مزایای اصلی روف گاردن این است که افرادی که در آپارتمان ها زندگی می کنند و نمی توانند حیاط داشته باشند، با قرار دادن گیاهان مختلف در بام آپارتمان، فضای دلبازی را برای خودشان می سازند.

2. زیبایی ظاهری،: بام باغ، فضای زیبایی را برای آپارتمان شما به ارمغان می آورد.

. بهبود سلامت: مشاهده و قرارگیری در فضای سبزی که با ساخت بام باغ به آن رسیده اید، نقش بسزایی در کاهش استرس و بهبود سلامت فیزیکی و روانی دارد.

معایب روف گاردن

معایب برخورداری از روف گاردن شامل موارد زیر می شود:

. مشکلاتی در زمینه آبیاری: اکثر بام باغ ها از سیستم آبیاری خوبی برخوردار نیستند و گیاهان بخاطر اینکه در معرض نور آفتاب و باد قرار می گیرند، مدام تشنه می شوند.

. انتخاب محدود گیاهان: از آنجایی که شرایط نگهداری از گیاهان در بام آپارتمان با حیاط فرق دارد، در انتخاب گل و گیاه هم محدودیت هایی وجود دارد. در واقع، نمی توان هر نوع گیاهی را در بام باغ قرار داد.

. نگهداری از گیاهان در شرایط خاص و صرف هزینه بالاتر: گیاهان بام باغ معمولا در گلدان قرار میگیرد و در نتیجه، هزینه نگهداری از گیاهان هم افزایش می یابد.

70 Nicest Rooftop Garden Ideas 1

مراحل کاشت گیاه بر روی روف گاردن

در ادامه به شما کمک می کنیم تا با کمک 7 مرحله، روی بام باغ گیاهان زیبا و جذاب خود را بکارید:

مرحله اول: ضوابط و قوانین ساختمان را چک کنید

برای داشتن روف گاردن باید مهندسین عمران و معماری فضای مورد نظر را برای ساختمان یا ویلا طراحی و حتما مهندس طراح عمران بار وارده بر سازه را اعمال  و سازه رو تحلیل و طراحی نمایید و به همان صورتی که طراحی شده اجرا شود ، مراحل طراحی قبل از ساخت ویلا یا آپارتمان انجام میشود. در صورتی که ویلا یا ساختمان برای بام باغ طراحی شده باشد میتوان با رعایت شرایط و قوانین طرح شروع به کاشت گیاه یا درختچه کرد.

حتما، با صاحب آپارتمان در مورد ضوابط و قوانین صحبت کنید تا ببینید که اجازه دارید روف گاردن بسازید یا خیر.

مرحله دوم: گیاهان خود را انتخاب کنید

همانطور که گتفه شد، با توجه به شرایط آب و هوایی آپارتمان خود، بودجه و سایر عوامل، گیاهان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مرحله سوم: گلدان بخرید

حتما به وزن گلدان ها هم  توجه داشته باشید. گاها روی بام ساختمان فضایی رای ایجاد میکنند و درون این فضا ها خاک مناسب برای گیاه را قرار میکیرد.

مرحله چهارم: خاک تهیه کنید

خاک باید غنی از مواد و ترکیبات ارگانیک باشد تا گیاهان بام باغ به خوبی در آن رشد کنند و شاداب بمانند.

مرحله پنجم: از باد شکن استفاده کنید

در آپارتمان ها می توانید از داربست یا گزینه های دیگر به عنوان بادشکن استفاده کنید تا از گیاهان خود در برابر بادهای شدید محافظت کنید.

مرحله ششم: گیاهان انتخابی خود را در گلدان ها بکارید.

اگر با نحوه کاشت گیاهان آشنایی ندارید، حتما از یک باغبان کمک بگیرید.

مرحله هفتم: در صورت لزوم، به گیاهان خود آب دهید

انواع مختلفی از سیستم های آبیاری گیاهان وجود دارد که می توانید با مشورت با افراد متخصص، از سیستم های آبیاری مخصوصی برای آن استفاده کنید.

نتیجه

برای ساخت روف گاردن (بام باغ) نیاز به طراحی و اجرای اصولی مهندسی میباشد و در مراحل بعدی به انتخاب درست گیاهان، صبوری و البته، سخت کوشی نیاز دارید. آیا شما هم قصد دارید خانه ای که میخرید روف گاردن داشته باشید؟ چه نوع گیاهانی را برای بام باغ خود انتخاب می کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقاله بعدی در مورد بهترین شهر گیلان برای خرید ویلا میباشد.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه