خانه چوبی

خانه چوبی

چوب، یکی از مصالح قدیمی در زمینه ساخت خانه به شمار می آید. “خانه چوبی” به سازه ای گفته می شود که تقریبا تمامی اجزای آن از چوب ساخته شده باشند. زندگی در خانه چوبی می تواند تجربه ای کاملا متفاوت با زندگی در سایر خانه ها را برای شما به دنبال داشته باشد. تصور کنید در خانه ای چوبی، در جایی دنج و در میان طبیعت و درختان سرسبز زندگی می کنید؛ بی شک، این حس شبیه به یک رویاست. در مقاله امروز “سبز ویلا” ، به خانه های چوبی، مزایا و معایب آنها می پردازیم. با ما همراه باشید.

طرح چوبی بالکن

مزایای زندگی در خانه چوبی:

زندگی در خانه چوبی می تواند مزایای زیر را به دنبال داشته باشد:

– معماری متفاوت خانه و انتقال حس آرامش: شما سبک زندگی متفاوتی را با وجود معماری منحصر به فرد خانه های چوبی تجربه خواهید کرد. متریال چوبی که در خانه ها بکار می رود، باعث جریان یافتن آرامش بی نظیری در خانه های چوبی می شود که نظیر آن کمتر در سایر خانه های ساخته شده با مصالح دیگر پیدا می شود.

– سادگی و راحتی در هنگام ساخت خانه چوبی: برخلاف سایر مصالح برای ساخت ساز، امکان نصب تیرچه، تیر آهن و میخ در خانه چوبی وجود دارد و در واقع، به تجهیزات چندان سنگینی نیاز ندارد.

– سرعت ساخت و ساز: خانه های چوبی با سرعت بیشتری در مقایسه با سایر خانه ها که از مصالح متفاوتی استفاده می کنند، ساخته می شوند؛ مثلا یک خانه چوبی را می توان در بازه زمانی چند ماهه ساخت.

ساخت سازه چوبی

– پایداری و ماندگاری بیشتر خانه های چوبی به خصوص در برابر زلزله:

خانه های چوبی از منبع تجدید شدنی ساخته می شوند. خانه های چوبی به دلیل وزن سبک و کنترل انرژی ارتعاشی، مقاومت مطلوبی در برابر  زلزله دارند، چرا که نیروی زلزله معادل سازی شده برابر است با وزن ساختمان در ضریب زلزله بنابراین اگر ساختمان سبک باشد نیروی زلزله کمتر ی را به خود جذب میکند ، رابطه ی نیروی زلزله در کتاب آیین نامه طراحی ساختمان در برابر زلزله (استاندارد 2800) بخوبی شرح داده شده است.

– عایق گذاری: چوب در مقایسه با سایر مصالح مثل شیشه، بتن و آهن، از رسانایی گرمایی کمی برخوردار است. در نتیجه، گرما را حفظ می کند و در فصول سرد هم موجب صرفه جویی در مصرف گاز می شود.

– بهبود کیفیت هوا: بعضی از تحقیقات نشان می دهند که کیفیت هوا در خانه های چوبی بهتر است و در مقایسه با سایر مصالح ساخت و ساز، مواد سمی را به میزان کمتری پخش می کنند.

مقاومت الکتریکی: در مقایسه با سایر ساختارها، خانه چوبی از مقاومت الکتریکی بالایی برخوردار است که آن را به گزینه ای ایمن برای زندگی تبدیل می سازد. احتمال آتش سوزی به دلیل، اتصالی برق هم در این خانه ها، کم است.

– دوری از صدا، آلودگی و شلوغی شهرها و ارتقای سلامت: خانه های چوبی در دنج ترین نقاط با ویو زیبا ساخته می شوند و از انواع آلودگی ها و صداها دور هستند و به همین دلیل، سلامت فیزیکی و روانی افرادی که در این خانه ها زندگی می کنند، به مراتب بیشتر است.

– زیبایی: خانه های چوبی از نظر زیبایی، جذاب تر از سایر خانه ها هستند. شکل های یک خانه چوبی در عین حال که طبیعی هستند، زیبایی آن را دو چندان می کنند. بنابراین، از نظر بصری، این خانه ها نظر شما را به راحتی به خود جلب می کنند. استفاده از دکورهای چوبی در در کوراسیون این سبک خانه ها می تواند بر جذابیت فضای داخلی خانه هم بیفزاید.

دیزاین چوبی

– مسکن طبیعی: خانه های چوبی به دور از جمعیت و شلوغی ساخته می شوند و معمولا در مناطق روستایی یا نزدیک به جنگل هستند. ساختارهای چوبی، مسکنی طبیعی را فراهم می کنند. این خانه ها، منبعی غنی از هوای تازه و تمیز هستند.

– عمر بالا: خانه های چوبی در مقاسه با سایر خانه ها، از عمر بالایی برخوردار هستند، زیرا در برابر تغییرات دمایی بسیار پایدار هستند و انبساط و انقباض در آنها کم است. معمولا عمر خانه های چوبی، بالای 100 سال تخمین زده می شود.

معایب زندگی در خانه چوبی

زندگی در خانه چوبی در کنار مزایای فوق العاده خود، دارای یک سری معایب هم هست؛ مثل:

– پوسیدگی چوب: با اینکه ماندگاری چوب تا حدودی بالا است، ولی مسئله پوسیدگی آن همچنان مطرح است. چوب دارای ماهیتی است که رطوبت هوا را جذب می کند و این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که خانه ای چوبی را در منطقه ای خریداری کنید که در معرض طوفان قرار دارد. تکه های چوب با جذب رطوبت، جمع شده و ورم می کنند.

– زوال زیستی: چوب ها، کاملا طبیعی و ارگانیک هستند و برای بعضی از گیاهان و جانوران، محصول مغذی به شمار می آیند. بعضی از حشرات می توانند چوب را هضم کرده و آن به عنوان محصول مغذی استفاده کنند. حشرات، سوراخ ها و خط هایی را در روی چوب ایجاد می کنند.

کپک قارچی هم جزو دیگر مشکلات مربوط به خانه های چوبی است که حتی می تواند باعث شود چوب به تدریج و حتی به صورت کامل، پوسیده شود، ولی می توان با کنترل و درزگیری مناسب پنجره ها و سایر نکات نگهداری، از بروز این مشکلات جلوگیری کرد. از طرفی دیگر، موریانه ها هم می توانند باعث تخریب چوب شوند.

– محدودیت های ساختاری: چوب، انتخاب خوبی برای بسیاری از خانه های سنتی است؛ مخصوصا آن دسته از خانه هایی که دارای چارچوب چوبی هستند. برای طرح خانه های مدرن و امروزی، استفاده از ساختار بتن و آهن می تواند مناسب تر باشد؛ مخصوصا در خانه هایی که از تیر یک سر گیردار یا پنجره های بزرگ استفاده می شود، بکار بردن فریم چوبی می تواند ریسک برانگیز باشد.

– خطرات آتش سوزی: خانه های چوبی به راحتی دچار آتش سوزی می شوند و از این جهت، منجر به نگرانی می شوند. البته سازندگان خانه های چوبی در مراحل اولیه ساخت این خانه ها و مخصوصا هنگامی که فریم چوبی تا حد زیادی محافظت نشده باشد، باید از خطرات آتش سوزی مطلع باشند.

نکات جالب در مورد زندگی در خانه های چوبی

چوب، یک عایق طبیعی به شمار می آید؛ یعنی افرادی که در خانه چوبی زندگی می کنند، از شرایط آب و هوایی خارج از خانه در امان هستند. حتی اگر در زمستان ها، هوا بسیار سرد و یخندان هم باشد، دمای داخلی خانه های چوبی باز در حالت یکنواخت باقی می ماند. در واقع به خاطر همین خصوصیت، زندگی در خانه چوبی بسیار راحت است.

سادگی چوب

بسیاری از ابزار آلات موسیقی، از چوب ساخته شده اند که به دلیل مزایای شنوایی آن است. در واقع، به همیت خاطر است که کنسرت های موسیقی در سالن هایی برگزار می شود که دارای دیوارهای چوبی هستند. چوب، صدا را جذب می کند و به خاطر همین، صدا کمتر به بیرون انعکاس می یابد. زندگی در خانه چوبی هم از همین مزیت سود می برد.

صدای کمی در داخل خانه چوبی شنیده می شود و این خانه های چوبی، محیط زندگی ساکت و سرشار از آرامش را فراهم می کنند. اگر شما هم به موسیقی علاقه دارید، همین مزیت چوب در جذب صدا باعث می شود تا انتخاب خانه چوبی، گزینه خوبی برای شما به شمار رود.

امکانات خانه های چوبی :

خانه های چوبی دارای امکانات متفاوتی هستند مثل:

– دیوارهای 3 لایه

– پنجره UPVC

– در ورودی ضد سرقت و دارای چهارچوب فلزی

– کف پوش سرامیک

– عایق پشم شیشه دیوار و سقف

– شلف های تزئیتی

– سرویس خواب کامل

– اسکلت چوبی از جنس نراد

و بسیاری از امکانات دیگر که در هر خانه چوبی، متفاوت است. توجه داشته باشید که امکانات این خانه ها هم یکی از عواملی است که بر روی قیمت خانه چوبی تاثیر می گذارد.

آیا زندگی در خانه چوبی، واقعا از ایمنی برخوردار است؟

خطر آتش سوزی ای که در خانه های چوبی وجود دارد، همچنان یکی از موضوعات قابل توجه در بحث ایمنی خانه های چوبی به شمار می آید. دارا بودن امکانات ضد حریق و همچنین رعایت نکات ایمنی در خانه های چوبی می تواند امکان آتش سوزی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

پس اگر خانه یا ویلای چوبی شما از امکانات خوبی برای کنترل حریق برخوردار است و خود شما هم مقید به رعایت نکات ایمنی هستید، نگران این مسئله نباشید.

قیمت خانه چوبی

قیمت خانه چوبی به غیر از میزان امکانات آن به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ مثل:

– مکان قرارگیری خانه چوبی

– میزان مصرف چوب در هنگام ساخت آن

– نوع چوب

– متراژ خانه چوبی، تعداد طبقات و اتاق ها

البته قیمت خانه چوبی به عوامل بیشماری بستگی دارد که شما می توانید جهت مشاهده دقیق قیمت خانه چوبی به وبسایت سبز ویلا مراجعه فرمایید.

راه پله چوبی

نتیجه

خانه های چوبی از مزایای بسیار زیادی برخوردار هستند و گزینه عالی برای خرید ویلا و خانه به شمار می آیند، ولی همچنان معایب آنها را هم باید در نظر بگیرید. البته با تلاش مهندسان، شاهد پیشرفت هایی در ساخت خانه های چوبی هستیم که ایمنی این سبک خانه ها به طرز فوق العاده ای افزایش یافته است. بنابراین، از بابت زلزله احتمال  آسیب کمتر است و با دارا بودن تجهیزات در برابر آتش، هم از ایمنی نسبی برخوردار هستند.

به طور کلی، خانه های چوبی، دوستدار محیط زیست هستند و برای خرید آنها نیاز نیست مبلغ هنگفتی را پرداخت کنید. برای “خرید ویلا ، خانه چوبی ویا حتی خرید خانه روستایی در سیاهکل” که جزو دنج ترین خانه های چوبی در ایران به شمار می آید، تمام مزایا و معایب تصمیم خود را بسنجید تا دست به انتخاب آگاهانه ای بزنید.

از همراهی شما دوستان عزیز سپاس گزارم.

شما دوست عزیز خانه چوبی را میپسندید یا انواع دیگر خانه ها با مصالح غیر چوبی؟ میتوانید زیر همین وبلاگ نظرات خودتون رو ثبت کنید

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه